Posljednje naučno istraživanje otkrilo je frapantan podatak da je čovječanstvo za 44 godine uništilo 60 posto životinjske populacije na Zemlji, prenosi Anadolu Agency (AA).
Svjetski fond za prirodu (WWF) objavio je izvještaj o stanju populacije životinja u periodu od 1970. do 2014. godine.
Izvještaj je sačinilo 59 naučnika, a odnosi se na više od 4.000 životinjskih vrsta, uključujući sisare, ptice, ribe i spužve.
Naučnici tvrde da je broj životinja na Zemlji za 44 godine smanjen za 60 posto, a da je čovjek najveći krivac za to.
Iz WWF-a upozoravaju kako tragično smanjenje životinjske populacije predstavlja otvorenu prijetnju opstanku i budućnosti civilizacije.
“Poput mjesečara idemo ka ivici provalije. Kada bismo govorili o ljudskoj populaciji i njenom smanjenju za 60 posto, to bi bila slika svijeta u kojem ne bi bilo ljudi u Sjevernoj Americi, Južnoj Americi, Africi, Evropi, Kini i Okeaniji. O takvim razmjerama je riječ”, kazao je predstavnik WWF-a Mike Barrett.
Ranija istraživanja otkrila su da je antropogenim faktorom od nastanka civilizacije uništeno 83 posto sisara i polovica biljnih vrsta.
Naučnici tvrde da bi, u slučaju da negativni trend uništenja bude odmah okončan, prirodi za obnovu trebalo između pet i sedam miliona godina.