Portparol NATO-a tokom vazdušne kampanje u proljeće 1999. godine Džejmi Šea, u ekskluzivnom intervjuu za rtklive povodom 20. godišnjice završetka rata, seća se izazova kroz koje je Alijansa u to vreme morala da prođe i govori o rezultatima te kampanje u zaustavljanju etničkog čišćenja Albanaca Kosova.
Na pitanje kako iz ove perspektive vidi događaje iz proljeća1999. godine, on odgovara da vazdušnu kampanju predvođenu NATO snagama i danas vidi potpuno legitimnom i opravdanom. Dodaje da je Milošević u Srbiji vodio brutalnu kampanju protiv naroda Kosova čineći mnogobrojne povrede ljudskih prava. On je takođe, kaže Šea, odbio mirovni sporazum koji je prihvatila delegacija Kosova, tako da zemlje članice NATO-a nisu imale drugi izbor sem da upotrebe silu da bi zaustavile patnje civilnog stanovništva Kosova.
Šea nadalje kaže da su za ovaj postupak imali podršku javnosti, parlamenata i široke međunarodne zajednice jer niko nije želeo da se ponovi ono što se desilo u Bosni od 1992. do 1995. godine kada je međunarodna zajednica bila veoma spora u preduzimanju odlučujućih koraka.
Odgovarajući na pitanje rtklive o mogućnostima postizanja sveobuhvatnog sporazuma između Kosova i Srbije kao dve nezavisne zemlje, Džejmi Šea izražava optimizam kazavši da je sporazum moguć, ali da on traži stalni angažman SAD i EU da prinude Prištinu i Beograd da postignu taj sporazum.
“Dvadeseta godišnjica od završetka rata treba da bude mogućnost da se gleda u budućnost a ne u prošlost. Jasno je da iznad svega potreban je sporazum između Prištine i Beograda koji obavezno treba da obuhvati priznanje Kosova kao nezavisne zemlje”, kazao je Džejmi Šea.
Upitan da li u bliskoj budućnosti zemlje Zapadnog Balkana mogu postati članice NATO saveza, Šea je takođe izrazio optimizam.
“Neće se desiti tako brzo kao što ja želim, ali će se desiti. Primeri Crne Gore i Severne Makedonije pokazuju da su vrata NATO-a otvorena. Izuzetak čini Srbija, koja za sad ne traži članstvo u NATO, ali pregovara o ulasku u EU. Srbija, inače, sarađuje s Alijansom u mnogim zajedničkim vežbama i kursevima obučavanja tako da na duže staze, nikad ne treba reći nikad”, zaključio je Džejmi Šea.