Dok vlasti pokušavaju da eliminišu faktore koji su prouzrokovali odliv građana, Evropska unija već deportuje migrante. Njemačka je deportovala oko 90 migranata sa Kosova i iz Albanije pošto im je odbijen zahtjev za azil u toj zemlji.
O ovoj temi, kao i o posljedice koje migracija stanovništva ima na integraciju Kosova u Evropskoj uniji, razgovaralo se na konferenciji koju je organizovao „Kosovski centar za bezbjednosne studije“. Predstavnici ministarstva za evropske integracije kao jedan od faktora za odlazak stanovništva vide u izolaciji Kosova koje jedino u regionu nema bezvizni režim.
“Migracija nije novonastali, već je istorijski problem. Moramo da znamo da je pravo svakog pojedinca da putuje. Kosovo je dugo izolovano, i mi smo jedina zemlja u regionu koja nema viznu liberalizaciju. Naša skupština je usvojila rezoluciju koja će spriječiti ilegalnu migraciju, a vlada je preduzela sve neophodne mjere u suočavanju sa ovim problemom. Do 25. septembra smo obavili repatrijarciju 15 hiljada ljudi, a do kraja godine očekujemo 20 hiljada ljudi“, rekao je Ramadan Ilazi, zamjenik ministra za evropske integracije”.
“Migracija, reintergacija, i povratak su tri stuba i putokoza koja se tiču procesa vizne liberalizacije, a vlada Kosova je započela izgradnju institucionalnih mehanizama koji će doprinijeti rješavanju ovih problema. Kosovo je usvojilo zakon o repatrijaciji, čak je potpisalo i sporazum sa 22 zemlje po ovom pitanju, ali to nisu bilateralni sporazumi. Ovo pitanje pomno prati Evropska unija“, kazala je Donika Emini, iz kosovskog bezbjednosnog instituta.
Kosovo je krajem prošle i sredinom ove godine bilo na trećem po broju tražilaca azila u nekoj od evropskih zemalja, odmah posle Sirije i Avganistana. Neki od razloga su i nedovoljan ekonomski razvoj, ali i spor proces vizne liberalizacije.
Kosovo bi trebalo da otpočne dijalog sa zemljama Evropske unije kako bi se definisali međunarodni sporazumi koji bi omogućili i regulisali sezonsko zapošljavanje radnika sa Kosova u zemljama EU, u skladu sa potrebama tržišta rada Unije. Ali, Kosovo mora raditi i na ekonmskim reformama i povećanju zaposlenosti“, istakao je Plotar Avdiu, autor izvještaja o ilegalnoj migraciji.
Jedna od preporuka u izvještaju koja bi doprinela smanjenju ilegalne migracije bile bi investicije Evropske unije usmjerene na proizvodnju i industrijski sektor koji bi dugoročno omogućili uslove za stvaranje novih radnih mjesta za kavalifikovanu radnu snagu sa Kosova.