Radi se o eksploziji plazme na zvijezdi DG Canum Venaticorum, crvenom patuljku udaljenom samo 60 svjetlosnih godina od Zemlje, a naučnike je šokirala činjenica da je bila čak 10.000 puta jača od bilo čega dosad zabilježenog.
– Vjerovali smo da izboji iz crvenih patuljaka ne traju duže od jednog dana, no Swift je zabilježio čak sedam moćnih erupcija u periodu od dvije sedmice, rekao je Stephen Drake, astrofizičar na NASA-inom Goddardovom Centru za svemirske letove, koji upravlja satelitom Swift.
Ova “superbaklja” nastala je u binarnom sistemu s dva tamna crvena patuljka, koji imaju mase od samo jedne trećine mase našeg Sunca. Te dvije zvijezde kruže jedna oko druge na udaljenosti od oko tri astronomske jedinice, što je premala udaljenost da bi Swift mogao razaznati koja je od dvije zvijezde doživjela tako nasilnu erupciju.
– Cijeli sistem nismo baš proučavali, jer nam nije bio na listi zvijezda koje bi mogle imati velike eksplozije, rekla je Rachel Osten, astronom koja radi na razvoju svemirskog teleskopa James Webb.
– Nismo imali pojma da DG CVn ima to u sebi, kazala je Osten.
– Pune tri minute, svjetlost baklje bila je jača od svjetlosti obje zvijezde zajedno duž cijelog elektromatnetskog spektra, rekao je Adam Kowalski s Goddardovog Centra.
Ali ta eksplozija nije bila usamljena. Tri sata kasnije, pojavila se nova baklja gotovo identičnog intenziteta, a slabije redovne eksplozije nastavile su se idućih 20 dana.
Sunčeve baklje izbijaju zbog promjena na magnetskim poljima zvijezda. U aktivnim regijama dolazi do izobličavanja magnetskih polja, koja potom skladište energiju poput opruge. Kada nakupljena energija pređe određenu granicu, dolazi do strahovite eksplozije plazme, takozvane sunčeve baklje.
Kako se radi o malim, relativno mladim zvijezdama, astronomi su vjerovali da jednostavno nemaju dovoljno energije za stvaranje visokoenergetskih sunčevih baklji, no ključan element u ovom slučaju bila je izrazito brza rotacija.
Obje zvijezde u tom sistemu okreću se oko svoje osi čak 30 puta brže od našeg Sunca, što je značajno uticalo na aktivnost magnetnih polja obje zvijezde.