800 godina od kako su napisane, knjige o osmanskom periodu će biti digitalizovane, da bi se osigurala njihova dugovječnost kao i lakši pristup za sve zainteresovane. Sve stranice radova su prošle kroz ruke tehničke ekipe, a naučnici se bave studijom materijala za digitalizaciju.
Dr. Nevzat Kaya bivši direktor biblioteke “Sulejmanija” u Istanbulu navodi da se već tri godine radi na tom projektu.
Nakon Albanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije i Crne Gore, po prvi put se radi i o njenoj implementaciji na Kosovu.
“Već tri godine radimo na projektu koji ima za cilj da ova sjećanja održi i u budućnosti. Vrsta papira koja je korišćena za pisanje ovih knjiga nije ista sa onom koju koristimo mi danas”. izjavio je Kaya.
Prof. Dr. Cihan Okuyucu sa fakulteta humanističkih i društvenih nauka kaže da su vrlo važni materijali koji će biti digitalizovani jer će u budućnosti omogućiti narednim naučnicima da proučavaju te radove.
“Fizičko stanje rada, koliko je dobro očuvan, na kakvoj vrsti papira je pisano, kakva vrsta kaligrafije je korišćena, da li ima dekoracije, su elementi koji utiču na vrijednost rukopisa.
Istanbul je centar kulture, tako da se kopije svih rukopisa nalaze u biblioteci “Sultanije” u Istanbulu. Digitalizacija ovih materijala će omogućiti narednim naučnicima da imaju bolji pristup prilikom njihovog proučavanja”, izjavio je profesor Okuyucu naglasivši da se na ovim papirima nalaze i pečati osoba koji su ih pisali tako da bi bila vrlo vrijedna tema za doktorski rad.