Demonstranti traže ostavku premijera Nikole Gruevskog.
Opozicioni SDSM do sada je 33 puta javno objavio različite snimke navodnih prisluškivanih telefonskih razgovora u okviru projekta “Istina o Makedoniji”.
Optužili su vlast za zloupotrebu položaja, korupciju i nezakonito prisluškivanje 20.000 građana, među njima brojnih političara, novinara i pravosudnih dužnosnika.
Poruke domonstranata
Premijer Gruevski ranije je izjavio kako neće podnijeti ostavku i optužio opoziciju da koristi montirane snimke i pokušava destabilizovati državu.
– Danas treba biti poruka demokratije koju će građani uputiti, jednu silnu poruku vladajućoj stranci i Gruevskom – da je stvar završena što se njegove političke karijere tiče, da građani žele natrag svoju državu, ono što smo nekada bili – lider regiona u demokratiji i evropskim integracijama – poručio je Petar Šilegov, glasnogovornik SDSM-a.
SDSM je glavni stub oko kojeg se skupljaju opozicione stranke, nevladine organizacije i građanska udruženja koji podržavaju njihovu ideju da sadašnja vlast odstupi.
Demonstranti traže da premijer Nikola Gruevski ode, jer, kako navode, vlada zemljom na koruptivan i kriminalan način već devet godina, javlja Al Jazeera.
Kontraprotesti u ponedjeljak
Pristalice vladajuće stranke VMRO-DPMNE najavile su okupljanje u ponedjeljak, također na platou ispred zgrade Vlade.
– Skup u ponjedjeljak uputit će nekoliko jasnih poruka. Makedonija je naša domovina koja zaslužuje stabilnost, prosperitet i bolju ekonomsku budućnost. Ovaj skup jasno će pokazati da samo putem demokratskih izbora narod odlučuje ko će biti na vlasti, a ko u opoziciji. Građani će jasno i glasno reći da su protiv nasilnih demonstracija i crnih scenarija za destabilizaciju Makedonije – rekao je Ivica Konevski iz VMRO-DPMNE-a.
Dio pristalica opozicije je najavio da neće otići sa platoa dok aktuelna vlast ne podnese ostavku.
Prošle sedmice, na sastanku sa ambasadorima SAD-a i država EU-a, vođe najvećih stranaka u Makedoniji su rekle da podržavaju samo mirne proteste.
Demonstracije dolaze nakon što je opozicija u 33 navrata objavila snimke za koje tvrdi da dokazuju korupciju vlasti, dok VMRO-DPMNE tvrdi da su snimci montirani te da je vođa opozicije, Zoran Zaev, u funkciji stranih interesa.
Nakon diplomatskog pritiska na vlasti, prošle sedmice ostavke su podnijeli ključni saradnici premijera Gruevskog, donedavna ministrica policije, Gordana Jankulovska, ministar transporta Mile Janakieski i šef kontraobavještajne službe Sašo Mijalkov.
U jednoj od opozicionih ”bombi”, Zaev je direktno optužio Gruevskog da je stvorio krizu u zemlji. Iz VMRO-DPMNE su kazali da su snimci montirani.
Protesti dolaze i nakon okršaja policije i oružane grupe u Kumanovu proteklog vikenda, u kojem je poginulo osam policajaca, dok je 37 povrijeđeno.
Deset pripadnika oružane grupe je ubijeno, a 30 se predalo i određen im je pritvor. Nema potvrde da li je uhapšen jedan od napadača koji je pobjegao policiji.