Ove godine Udruženje za vazdušni saobraćaj uspjelo je da zabilježi napad na stjuardese u Kini, Amerikanca koji je tokom ljeta na kompjuteru gledao pornografiju i jedan južnoafrički par koji je imao seks za vrijeme leta u prvoj klasi.
Od 2007. godine kada je je počelo praćenje i brojanje incidenata u avionima, do sada je registrovano više od 15.000 slučajeva neprikladnog ili nasilnog ponašanja.
Fudbalski navijači koji se tuku, manekenke koje se dovikuju psovkama i francuski filmski glumac koji urinira po podu aviona, samo su još neki od slučajeva koji su predstavljeni u publikaciji koja pokazuje da se broj agresivnih i nepristojnih putnika svake godine povećava.
Upravo zbog toga što se osoblje aviona skoro svaki dan susreće sa ovakvim opasnostima, Međunarodno udruženje za vazdušni saobraćaj će na sljedećem zasjedanju tražiti da posada dobije u takvim slučajevima veća ovlaštenja, kao i da se prestupnici kažnjavaju mnogo oštrije.
Tako nije uopšte iznenađujuć prizor u kome se putnica tuče sa posadom i gađa ih flašama, a nakon toga se sukobljava sa putnicima na jednom letu za Tajland.
Veliki problem predstavlja međunarodno pravo koje se u slučaju avio-saobraćaja pokazuje potpuno neprimjenljivim, jer često prijestupnici odlaze nekažnjeni pošto po slijetanju policija u toj zemlji nema nikakvu nadležnost.
A zapravo najveći problem je, kako kažu u Udruženju, to što po trenutnoj Tokijskoj konvenciji o avio saobraćaju iz 1963. godine uopće nisu predviđene mjere koje bi posada u tim slučajevima trebalo da preduzme, jer bi putnici mogli da ih tuže ukoliko pokušaju da obuzdaju nekog nasilnika.
Tako je recimo jedna Ruskinja na letu iz Los Anđelesa za London, nakon što joj nije dat alkohol počela da pije tečni sapun i pokušala da ugrize stjuarda, a na jednom drugom letu je putnik ukrao nekoliko boca vina i zaključao se u tolaet da ih popije, što su sve situacije u kojima je potrebno primijeniti djelimično fizičku silu.
Mađutim, napori avio-prijevoznika da se izgrednici izvedu na sud su praktični bezuspješni, jer je “Tokijski akt”, koji je donesen prije 50 godina prvenstveno napravljen kako bi se bavio otmicama aviona.
Zbog svega ovoga Međunarodno udruženje za vazdušni saobraćaj od predstojeće konferencije u martu očekuje da se riješe problemi koji smetaju uvođenju oštrijih kazni za nasilne putnike i uvedu veća ovlaštenja za članove posade.