Nakon što je ruski lider upozorio svog američkog kolegu da još jednom razmisli o napadu na Siriju, predsjednik SAD tražio odobrenje od Kongresa, što nije uobičajeno.
Intervencija u Siriji više nije tako izvjesna.
Američki predsjednik Barak Obama ustuknuo je pred prijetnjama svog ruskog kolege Vladimira Putina. Istog dana kad je Putin javno upozorio Obamu da još jednom razmisli o pokretanju vojne intervencije u Siriji, predsjednik SAD je riješio da za to zatraži odobrenje Kongresa, što je krajnje neuobičajeno. Naime, američki predsjednik prema Ustavu ima pravo da započne rat bez pitanja bilo koje institucije u zemlji.
Odluka 9. septembra
Iako je Obama prekjuče konačno odlučio da kazni režim Bašara el Asada za korišćenje hemijskog oružja u građanskom ratu u Siriji, koji traje više od dvije godine, on je ipak zatražio od Kongresa da odobri upotrebu vojne sile. Zvanično je Kongresu uputio nacrt rezolucije kojim se odobrava intervencija, a u kojoj se navodi da je Asad u napadu hemijskim oružjem ubio više od 1.000 ljudi 21. avgusta u okolini Damaska.
U rezoluciji piše i da je cilj američke vojne akcije da se umanji sposobnost sirijskog režima da upotrebljava takvo oružje. U tom dokumentu se ne precizira početak eventualne vojne akcije, ali budući da Kongres nastavlja rad poslije ljetne pauze tek 9. septembra, vjeruje se da ona neće početi prije toga.
Međutim, najnoviji Obamin potez na svjetskoj sceni protumačen je kao istorijsko povlačenje SAD baš u trenutku kad je Putin poručio američkom predsjedniku da ne zaboravi da je dobitnik Nobelove nagrade za mir. Ruski lider je takođe američke dokaze o korišćenju hemijskog oružja u Siriji nazvao besmislenim i insistirao da ih pokažu cijelom svijetu.
Treći svjetski rat
Na osnovu suptilnog upozorenja Moskve i nakon što su SAD ostale bez podrške Britanije i NATO, mnogi analitičari komentarišu da Obama ne želi sam na svojoj savjesti da nosi i početak trećeg svjetskog rata. Naime, Rusija, najveći sirijski saveznik, poput Amerike i Francuske, nagomilava svoje ratne brodove u Mediteranu.
Uz to, Rusija u Siriji ima jednu od najvećih vojnih baza u inostranstvu, koja joj je od velikog strateškog značaja, te se vjeruje da zvanična Moskva neće samo sjedjeti i posmatrati vojni napad na Asadov režim, već će u tome i učestvovati. Sukob dvije velike sile neminovno bi uveo svijet u novi veliki rat.
Britanija snabdijevala Asada hemikalijama!
Velika Britanija je sve do početka ove godine Siriji prodavala hemijska sredstva koja su korišćena u pripremi hemijske bombe, piše ugledni škotski list Sandej mejl. Prema navodima tog lista, britanska vlada dala je dozvolu da se u Siriju izvozi takav materijal.
– Postoje relevantni podaci koju ukazuju na to da Britanija nije obustavila izvoz kalijum-hlorida i natrijum-hlorida u Siriju sve do početka 2013. Navedena jedinjenja koriste se u pripremi hemijskih bombi – naveo je Sandej mejl i dodao da je britansko ministarstvo trgovine izdalo dozvolu za izvoz hemijskih sredstava kompaniji „Vins kejbl“.
Navedeni sporazumi o izvozu hemijskih sredstava u Siriju važili su do januara ove godine, kad je Evropska unija donijela odluku da uvede rigorozne sankcije protiv Asadovog režima.
Oland čeka stav parlamenta
Francuska, jedina velika sila koja je podržala SAD u pokretanju intervencije u Siriji, navela je da će i ona sačekati stav svog parlamenta. Francuskom predsjedniku Fransoa Olandu, kao i Baraku Obami, nije potrebno odobrenje parlamenta da bi pokrenuo rat. Međutim, i Oland je poslije oštrih najava da bi međunarodna koalicija na Siriju mogla da krene već 4. septembra riješio da čuje i svoje poslanike.
Keri: Asad koristio sarin
Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da SAD ima dokaze da je u napadu 21. avgusta na Damask vojska Bašara el Asada upotrijebila nervni gas sarin.
– U uzorcima kose i krvi koji su SAD dostavljeni s mjesta na napada pronađen je sarin – rekao je Keri, koji vjeruje da će Kongres dati Obami podršku za vojnu akciju.