Devet osvojenih titula na Grand slamovima, od toga osam u prve četiri godine profesionalne karijere, odnosno prije svog 20. rođendana. Bilans je to Monike Seleš, jugoslavenske teniserke mađarskog porijekla.
Ko zna u kojem pravcu bi išao ženski tenis i da li bi na samom vrhu bile Margaret Court, Serena Williams i Stefi Graff, da kobnog 30. aprila 1993. godine opsjednuti navijač Steffi Graf, Guenther Parche nije nožem napao Seleš na WTA turniru u Hamburgu. Takvog je mišljenja i osvajačica 18 Grand slam titula, Amerikanka Chris Evert, koja je 2016. godine dok je Serena Williams pokušavala nadmašiti rekord Nijemice, izjavila da bi William vjerovatno “lovila” Moniku.
“Da Monika Seleš nije izbodena nožem od 23 centimetra 30. aprila 1993. godine, sada ne bismo pričali o Sereni Williams i njenom pokušaju da obori rekord po broju Grand slamova u Open Eri. Amerikanka danas treba da nadmaši Steffi Graf – koja je do 22 Slama stigla u velikoj mjeri zahvaljujući onome što se desilo Moniki”, rekla je Evert.
Prošlo je 25 godina od napada na Seleš, prvu teniserku svijeta u tom trenutku i osvajačicu osam Grand slam titula sa svega 19 godina. Njemački Die Welt prisjetio se tog događaja i istražio gdje se danas nalaze Guenther Parche i Monika Seleš, prenosi Deutsche Welle.
Monika je igrala četvrtfinale WTA turnira u Hamburgu protiv Bugarke Magdalene Malejeve. U pauzi između gemova, pri vodstvu Selešove rezultatom 6:4, 4:3, na teren je uletio Guenther Parche, opsjednuti navijač Steffi Graf i nožem dužine 23 centimetra napao Moniku. Kako su tada mediji izvještavali, ovaj incident na sjajnu Novosađanku, zauvijek je promijenio historiju “bijelog sporta”.
Liječenje i rehabilitacija Monike Seleš potrajala je dvije i pol godine. Fizički se Monika oporavila za nekoliko nedjelja, ali je napad ostavio psihološke ožiljke. Poslije traumatičnog napada Moniku je u bolnici posjetila i njena najveća rivalka Steffi Graf. Još uvijek pod šokom od doživljenog napada na stadionu Rotebaumu, Monika je pretrpjela i drugi, kada joj se Grafova izvinjavala da mora brzo ići kako bi nastavila takmičenje u finalu.
“Ona ima oči kao dijamante, a kosu kao svilu. Nebo nam je poslalo”, rekao je nakon toga Parche pred sudom. Vještaci su njegovo fanatično obožavanje dijagnostikovali kao “vrlo abnormalani karakter s teškim poremećajem ličnosti”. Parche koji je više od 30 godina živio kod tetke, nakon što ga je majka napustila s osam godina ostao je bez posla nakon ujedinjenja Njemače u fabrici motora u Nordhausenu. Nikada nije imao prijatelja, ljubav mu je strana, a nikada nije imao ni seks. Kada je ostao bez posla jedini sadržaj u životu bila mu je Steffi Graf. Slao joj je pisma, cvijeće, a u pismima bi slao i novčanice od 10, 20 i 50 njemačkih maraka. Nakon serije poraza Grafove od Monike Seleš, Parche je odlučio da je povrijedi kako ne bi mogla igrati tenis.
Monikin život spasio je tjelohranitelj koji je bio angažovan samo zbog toga što je u Jugoslaviji bjesnio rat, kao i sudija u stolici. Njegov poziv da se teniserke vrate na teren, bio je znak za Selešovu da se sagne po flašu kako bi otpila gutljaj vode. Da to nije uradila Parcheovo sječivo vjerovatni bi presjeklo nerve, povrijedilo organe, srce i pluća. Ovako je ubod bio dubok samo dva centimentra, ali je zauvijek promijenio Moniku Seleš.
Danas je Parche u staračkom domu u Nordhausenu. Država plaća troškove za njegovu sonu i njemu, a oni su između 1.500 i 3.000 eura. Imao je više moždanih udara i zdravlje mu je teško narušeno. Nije u stanju da se brine o sebi i ima zakonski dodijeljenog staratelja. Njegovi društveni kontakti ograničeni su na krug porodice.
Monika Seleš karijeru obilježenu PTSP-jem je završila 2003. godine. Nakon napada uspjela je osvojiti Australian Open 1996. godine, a prije četiri godine udala se za milijardera Toma Golisana i sada piše knjige. Tačnije piše trilogiju o mladoj teniserki po imenu Maya, a paralele su očigledne. Dva dijela su već izašla, a na treći, onaj najteži još uvijek se čeka.