Nakon 250 godina prvi put primijećen divlji bizon i odmah ubijen

Svjetska fondacija za zaštitu prirode (WWF) saopštila je da će pokrenuti tužbu protiv zvaničnika u istočnoj Njemačkoj koji su naredili lovcima da pucaju na divljeg bizona čiji je posljednji živi primjerak viđen prije 250 godina.

Policija navodi da je jedan muškarac primijetio bizona 13. septembra u blizini rijeke Odre u Lebusu, gradu smještenom 88 kilometara istočno od Berlina.

Lokalni zvaničnici zatim su donijeli odluku da se bizon ubije, uz obrazloženje da predstavlja prijetnju po bezbjednost zajednice.

“Oslobađanje strogo zaštićene životinje koja ne predstavlja potencijalnu prijetnju je krivično djelo”, rekao je glavni oficir za zaštitu prirode Svjetske fondacije Christoph Heinrich.

“Nakon više od 250 godina, divlji bizon je opet primijećen u Njemačkoj, i vlasti nisu mogle da smisle ništa drugo, osim da ga ubiju”, dodao je Heinrich.

Na sajtu Svjetske fondacije za zaštitu prirode navodi se da “ponašanje bizona svojstveno njegovoj vrsti ne predstavlja prijetnju po ljude”, kao i da su “svi dosadašnji projekti u Poljskoj, koji uključuju divlje bizone, uspješno sprovedeni”.

Vjeruje se da se bizon obreo u Njemačkoj nakon što je odlutao iz poljskog nacionalnog parka “Ujście Warty”, smještenog na granici između te dvije zemlje.

Evropski bizon, najveći biljojed na kontinentu, smatra se osjetljivom vrstom i nalazi se na crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode.

Iako se nekada mogao naći širom zapadne, centralne i jugoistočne Evrope, do kraja 19. vjeka preživiele su samo dvije populacije ove vrste – u Bjaloveškoj šumi na poljsko-bieloruskoj granici i u zapadnom Kavkazu.

Posljednji primjerak evropskog bizona uginuo je u divljini 1927. godine, a pokušaji da se ponovo vrati u prirodu sprovedeni su u Poljskoj, Litvaniji, Belorusiji, Ukrajini, Rusiji i Slovačkoj.

Danas živi u zatočeništvu u više od 30 zemalja svijeta, prenosi Independent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.