Palme cvjetaju u martu, kada se vrši oprašivanje neophodno za stvaranje plodova. Prenos polenovog praha sa muških palmi u ženske cvjetove obavljaju specijalno obučene osobe i to je jedini način oprašivanja.
U zdravstvenom i nutritivnom smislu, hurme smatraju najzdravijim voćem na planeti. Lako se vare, a dugo čuvaju sitost. Prava su riznica vitamina, odlične za djecu i odrasle. Bogat su izvor prirodnih vlakana, koji su neophodni za dobar rad crijeva. Prirodni šećer koji hurme posjeduju u zavidnim količinama, savršena je alternativa običnom šećeru. Ovo voće je i izuzetno djelotvorno u lečenju anemija, hipertenzije, holesterola i drugih bolesti, čak i raka.
Anemične osobe bi trebalo da ih jedu što više, jer su odličan izvor gvožđa, posebno se preporučuju djeci u pubertetu i trudnicama. Osim toga, snižavaju holesterol i jačaju srce. Lijek se pravi tako što se tokom noći hurme sa sjemenkama potope u vodu. Ujutru se košpice sklone, a mesnati dio hurme samelje u blenderu zajedno sa vodom u kojoj su prenoćile. Uzima se nekoliko puta tokom dana za jačanje srca.
Odlične su i za vid, jer sadrže lutein i zeaksantin. Oni su posebno važni za zdravlje mrežice i makule oka, zbog čega ih nazivaju “vitamini za oči”. Ova dva sastojka mogu spriječiti oštećenje makule, koje se javlja u starosti.
Zaustavljaju i dijareju, jer su bogate kalijumom. Redovnim konzumiranjem regulišu rad crijeva. Pomažu da se hrana brže i lakše svari, a višak što prije izbaci iz organizma. Laksativ od hurmi za stimulisanje lijenih crijeva sprema se tako što se uveče u hladnu vodu potopi nekoliko plodova. Tokom noći puštaju sok, koji se ujutru popije na prazan stomak.
Kada se jedu u umjerenoj količini, brzo zasite, tako da su dobre za mršavljenje. Ali, ako se pretjeruje, brzo dolazi do gojaznosti jer kilogram ovog voća sadrži gotovo 3.000 kalorija.