“Godina 2012. bila je izuzetno smrtonosna”, izjavio je Ulrike Gruska iz organizacije Reporteri bez granica. Prilikom obavljanja svoga posla ili zbog svoga posla ubijen je 141 novinar ili novinarka, bloger ili saradnica medija. Od toga je 88 novinara i novinarki, 47 blogera i blogerica i šest drugih saradnika medija.
Nikad ranije nije ubijeno tako puno novinara od 1995., otkad ova organizacija objavljuje godišnje statistike.
“88 novinara i novinarki je izgubilo život dok su izvještavali s ratišta. Ili su ih ubili organizirani kriminalci, krijumčari droga, militantni islamisti ili su ubijeni po nalogu korumpiranih državnih službenika”, stoji u izvještaju.
Egipatski novinar Al Husseini Abu Dief ubijen je za vrijeme nemira u Kairu. Taj tridesettrogodišnji snimatelj dnevnih novina Al-Fagr je nakon jednog seminara DW-Akademije krenuo prema Predsjedničkoj palači. Htio je snimati sukobe protivnika i pristaša režima. Prema navodima jednog svjedoka nepoznata osoba je u njega pucala iz neposredne blizine. Šest dana kasnije je umro.
Sve više poginulih blogera
Protekla godina je bila posebno opasna za blogere i blogerice. Prošle godine ih je poginulo pet, a ove 47. Samo u Siriji je poginulo 44 blogera. Ukupno je u Siriji 2012. poginulo 65 saradnika medija, 21 je zatvoren. Među njima je i Mazen Darviš, kojega su Reporteri bez granica proglasili novinarom godine. On je, među ostalim, osnovao Sirijski centar za slobodu medija i mišljenja. Uhićen je u februaru 2012. i ne zna se gdje se trenutno nalazi.
U Somaliji je ubijeno 18 novinara, u Pakistanu deset, u Meksiku šest. Među zemlje u kojima je opasno raditi novinarski posao Reporteri bez granica ubrajaju i Brazil gdje su ubijena dva novinara vjerovatno zato što su istraživali o krijumčarenju droga.
Više od 1.000 novinara i novinarki je ove godine zatvoreno, gotovo dvije hiljade je bilo izloženo prijetnjama. Trenutno je 193 novinara u zatvorima, najviše u Kini (gotovo stotinu) te u Turskoj (70). Opasno žive novinari i u Eritreji, Omanu, Kubi, Iranu ili na sjeveru Malija.