Američki general Sean MacFarland, vođa koalicije na čelu sa SAD-om koja se bori protiv grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL), upozorio je da bi se brana na sjeveru Iraka mogla srušiti, što bi imalo katastrofalne posljedice.
Prema procjenama pojedinih stručnjaka, u slučaju pucanja brane moglo bi stradati pola miliona ljudi.
Američka vojska zajedno s Iračkom vladom razrađuje plan spašavanja civila u slučaju najgoreg scenarija, prenosi AP.
Američki inženjeri stavili su senzore na branu, a ronioci proveli inspekciju strukture.
Brana, izgrađena 80-ih godina prošlog stoljeća, nalazi se sjeverno od Mosula, a njeno stanje je takvo da polako dolazi do pucanja, a Iračani nemaju sredstava za održavanje, navodi AP.
MacFarland je rekao da stručnjaci nastoje otkriti kolike su šanse da brana pukne, ali da je jedno sigurno – ako se uruši, sve će se dogoditi veoma brzo i to je loše.
Šupljine u temeljima
Brana, u pogonu od 1984, podignuta je na tlu od gipsa i vapnenca koji erodira u kontaktu s vodom, zbog čega nastaju šupljine u temeljima.
Stanje već ionako krhke brane pogoršalo se 2014. kada je nakratko zauzeo ISIL i prekinuo potrebno redovno održavanje.
Brana je smještena na rijeci Tigris, 50 kilometara od Mosula. Opskrbljuje vodom i strujom veći dio regije i neophodna je za navodnjavanje prostranih zona nasada u pokrajini Ninivi.
Američki vojni inženjeri su detaljno pregledali branu u Mosulu još 2006. i zaključili da je to “najopasnija brana na svijetu” i da bi se, ako pukne, grad našao ispod vode duboke 20 metara.
Djelovanje boraca ISIL-a u blizini brane samo pogoršava situaciju jer protjeruju tehničare i radnike te kradu opremu.