Najmlađem pogubljenom osuđeniku u historiji SAD-a ukinuta presuda nakon 70 godina

Gotovo 70 godina od presude i pogubljenja, a u vrijeme visokih međurasnih tenzija u SAD izazvanim odlukom vlasti da se ne sudi bijelim policajcima koji su ubili nenaoružane mlade Afroamerikance, sud u SAD je ukinuo presudu kojom je jedan crni dječak proglašen krivim za ubistvo dvije bijele djevojčice i osuđen na električnu stolicu. 

Sudija Carmen Malen je donijela odluku o ukidanju presude iz marta 1944. godine, čijim je izvršenjem George Stinney (14) postao najmlađa osoba pogubljena u SAD tokom 20. vijeka, prenose američki mediji.

U vrijeme kad je Stinney optužen za ubistvo 11-godišnje Bety Jun Binicker i sedmogodišnje Mary Ame Temz, koje su pronađene u jarku pretučene na smrt, u najvećem dijelu SAD se primjenjivala rasna segregacija.

Dječak je uhapšen pošto je susjed rekao da ga je vidio kako priča s djevojčicama nedugo prije nego što su one nestale, pošto su biciklima otišle da beru cvijeće. Na saslušanju u policiji je Stinney prvo priznao zločin, ali je kasnije rekao da je priznanje bilo iznuđeno na silu.

Suđenje je trajalo samo tri sata, a Stinneyev advokat, inače bijelac, nije pozvao nijednog svjedoka, predstavio nijedan fizički dokaz, a nije uložio ni žalbu. Poroti, sačinjenoj od 12 bijelaca, trebalo je samo deset minuta da donesu odluku o dječakovoj sudbini.

Stinney je pogubljen u junu 1944. godine, a pošto je bio visok samo 155 cm i težak jedva 40 kg, zatvorske vlasti su na električnu stolicu morale da stave telefonski imenik, kako bi dječak sjeo na njega i mogao da bude pogubljen.

Stinnyeva porodica i borci za pravo na fer suđenje su posljednjih nekoliko godina uporno radili na tome da taj slučaj bude ponovo otvoren, pošto su vjerovali da je dječak bio primoran da prizna zločin.

U presudi sudije Malen se navodi da Stinney nije imao nikakvu odbranu i da je suđenje bilo puno nepravilnosti. Ukidanjem presude iz 1944. je Stinney praktično proglašen nevinim.

Uprkos tome što je presuda očito bila prepuna nepravilnosti, vlasti države Južne Karoline su se protivile pokušajima za poništenje ove višedecenijske nepravde. “Činjenica je da je ova presuda donesena, a to se dogodilo zato što je tada pravni sistem bio takav. Trebalo je da znamo da to nije u redu, ali tada to nismo znali – izjavio je tužilac Earnest Fini.

Odluka o ukidanju presude Stinney je donesena u vrijeme kad su se širom SAD više nedjelja održavale demonstracije protiv odluke porote da ne podiže optužnice u dva slučaja kad su bijeli policajci ubili nenaoružane crnce.

Slučaj veoma sličan Stinneyevom dobio je nedavno svoj epilog i u Kini, gdje je sud prošle nedjelje proglasio nevinim jednog tinejdžera koji je prije 18 godina pogubljen zbog navodne krivice za silovanje i ubistvo žene u javnom toaletu.

Visoki sud kineske provincije Unutrašnja Mongolija je poništio presudu iz 1996. kojom je tinejdžer Hugdžilt proglašen krivim, a zatim i pogubljen, ali je njegova krivica dovedena u pitanje kad je 2005. drugi čovjek priznao da je počinio to ubistvo, prenijela je agencija AP.

U saopćenju suda se navodi da je pogubljeni tinejdžer “proglašen nevinim”.

U tekstu koji je objavila kineska novinska agencija Xinhua, zamjenik predsjednika suda Džao Djanping je izrazio “iskreno saučešće” Hugdžiltovim roditeljima, prenosi Tanjug.

Kineski državni mediji su objavili slike na kojima se vidi kako sudski uručilac predaje presudu o nevinosti potresenim Hugdžiltovim roditeljima u njihovom domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.