Jedna od značajki takvih začina i biljak je njihov okus. Neki su blagi dok su drugi žestoki, pa ih je potrebno dodati vrlo malo u hranu. Zato su bitni kod neželjenog gubitka težine i apetita kod osoba oboljelih od raka jer mogu stimulirati osjet okusa.
Đumbir
Odavno se koristi u narodnoj medicini za liječenje mnogih bolesti, od prehlade do opstipacije. Može se konzumirati svjež ili u prahu kao začin. Premda se aroma između svježeg i onog u prahu značajno razlikuje, može biti dodatak brojnim jelima. Primjerice, možete zamijeniti osminu žličice mljevenog đumbira s jednom žličicom svježe naribanog đumbira i obrnuto. Osim što je djelotvoran protiv mučnine, može dobro utjecati na osjetljiv želudac tijekom liječenja raka.
Ružmarin
Mediteranska biljka koja je odličan antioksidans. Njime možete poboljšati okus juhe, umaka od rajčice, kruha te i visokoproteinske obroke poput peradi, govedine i janjetine. Ružmarin pomaže kod detoksikacije, poboljšava okus, ublažava probavne smetnje i nadutost te pojačava apetit. Pokušajte piti do tri šalice dnevno čaja od ružmarina.
Kurkuma
Kurkuma je biljka iz obitelji đumbira i ona je zaslužna za žutu boju koju ima curry te mu daje specifičan okus. Kurkumin je aktivna tvar u kurkumi. Spoj antioksidansa i protuupalnih svojstva potencijalno štite od razvoja raka. S ekstraktom kurkume znanstvenici provode istraživanje u prevenciji i liječenju nekih vrsta raka poput raka debelog crijeva, prostate, raka dojke te raka kože. Premda su se dosadašnji rezultati pokazali kao obećavajući, za sada su još uvijek primijećeni samo na laboratorijskim životinjama na kojima se istraživanje provodi. Za sada nije sigurno hoće li se u konačnici jednako uspješnom pokazati i na ljudima.
Ljute papričice
Sadrže kapsaicin, tvar koja može olakšati bol. Djeluju antiupalno, sprečavaju bol, poboljšavaju probavu. Istraživanja raka prostate pokazala su kako je kapsaicin odličan za uništavanje stanica raka.
Foto: thinkstock
Češnjak
Ima visok udio sumpora, a također je dobar izvor arginina, oligosaharida, flavonoida i selena, odnosno svih tvari koje su itekako korisne za zdravlje. Glavni sastojak češnjaka je allicin koji posjeduje antibakterijsko, antivirusno, antigljivično, antiparazitsko i antioksidacijsko djelovanje. Nekoliko studija sugerira da povećan unos češnjaka smanjuje rizik od karcinoma želuca, debelog crijeva, jednjaka, gušterače, i dojke. Štiti od pojave bakterijske infekcije. Češnjak je odličan i za detoksikaciju, imunološki sustav i smanjenje krvnog tlaka.
Menta
Od davnina se koristi kao pomoć kod probavnih problema odnosno za ublažavanje nadutosti i plinova, probavnih smetnji, grčeva i proljeva. Pomaže i kod simptoma upalne bolesti crijeva i trovanja hranom. Menta opušta želučane mišiće i poboljšava izlučivanje žuči, što omogućuje hrani da lakše prođe kroz želudac. Oboljelima od raka želuca preporuča se popiti šalicu čaja od mente dnevno. Djeluje umirujuće i na upaljeno grlo. Iz tog razloga se ponekad koristi za ublažavanje bolnih, upaljenih rana u ustima koje mogu nastati od kemoterapije ili zračenja.
Kamilica
Kamilica može pomoći i kod problema sa spavanjem, pa se preporuča šalica čaja neposredno prije odlaska na počinak. Također je dobra, kao i menta, za prevenciju te liječenje rana u ustima od kemoterapije i terapije zračenjem. Čaj od kamilice može dobro djelovati i na probavne smetnje uključujući grčeve u trbuhu.