Veliki plus za njih je i trenutna situacija s globalnim zagrevanjem zemlje i što godinama nismo imali pravu i poštenu zimu. Da li su smrdibube zaista postali stalni gosti, umesto sezonski posetioci, u našim krajevima?
Smrdibube ne podnose hladnoću pa se pred zimu spremaju za prezimljenje te zbog toga ulaze u tople prostore: stanove, kuće i slično. Repelenata za zaštitu nema, a jedina zaštita koja može pomoći je postavljenje mreža na prozore i zatvaranje prozora, no ponekad ih ni to neće sprečiti od ulaska u domove, stanove i slično.
Vrlo često nam se javlja i vrsta Nezara viridula koju krasi intenzivna zelena boja, a oblikom tela nalikuje na smrdibubu. Zajednička osobina ove porodice je proizvodnja hlapljivih hemijskih materija u mirisnim žlezdama. Ti neprijatni mirisi deluju kao alarmni i odbrambeni signali protiv prirodnih neprijatelja, a smrdibube ih najčešće ispuštaju kada osete opasnost.
Prirodni sastojci za borbu protiv smrdibuba
Eterično ulje mente
Miris mente je većini prijatan, ali smrdibubama je izrazito odbojan. Ako ne želite biljku, možete nabaviti i eterično ulje mente, od kojeg se u kombinaciji s vodom može napraviti sprej. Njime poprskate sva mesta koja bi smrdibubama mogla poslužiti kao ulaz u vaš dom. Možda ćete postupak morati ponoviti kroz par dana, sve zavisi od jačine i kvaliteta eteričnog ulja.
Smrdibuba
foto: Printscreen/youtube
Iseckani beli luk
Smrdibube ne vole miris belog luka, pa je dobro da ga iseckate na sitno i postavite na strateškim ulazima i prozorima kako bi odbili najezdu.
Smesa od ljuski luka
Uzeti 20 grama ljuski luka, preliti s 1 l vruće vode i ostaviti tokom 5 dana. Nakon toga procediti i dobijenu tečnost koristiti za tretiranje biljaka. Kod povećane količine smrdibuba biljke treba poprskati sprejem svaki dan (do 3 puta dnevno) u periodu od 5 dana.
Smesa od čili paprika
Za pripremu ove smese uzeti 100 g čili papričica i usitniti ih. Usitnjenu papriku preliti s 1 l vode i kuvati sat vremena na laganoj vatri u poklopljenoj posudi. Ovako prokuvalu tečnost ostaviti tokom 2 dana, a nakon toga procediti. Za tretiranje uzeti 100 ml dobijene tečnosti i razrediti sa 10 l vode.
Smesa od semena gorušice
Seme gorušice samleti u prah. Potrebno je 0,5 kg praha gorušice preliti s 0,5 l vrele vode, dobro izmešati i ostaviti da se ohladi. Tečnost procediti i doliti 9,5 l vode da ukupno imate 10 l tečnosti kojom se prskaju napadnute biljke.
(Espreso/najzena/T.M.)