Nacionalni institut za javno zdravlje Kosova saopštio je danas da je zbog nenošenja maski ugroženo zdravlje građana, a opšta epidemiološka situacija, koja se drži pod kontorolom, pogoršava se.
Iz ovog instituta upozoravaju građane da njihova nepažnja povećava rizik od širenja infekcije sve dok je prisutan koronavirus i da zdravstveni sistem može biti preopterećen što, kako navode, može imati nesagledive posledice opasne po život građana.
“Znamo da su građanima svakodnevno neophodne usluge, ali apelujemo na njih da se pridržavaju preporuka Nacionalnog instituta za javno zdravlje u primeni zaštitnih mera i na taj način očuvaju svoje zdravlje, zdravlje pacijenata i svih građana zemlje”, navodi se u saopštenju iz Instituta.
Upozoreno je da dosadašnje veliko zajedničko zalaganje može biti uzaludno zbog nepažnje i nepoštovanja tri osnovna pravila, a što bi trebalo da bude svakodnevna rutina građana čak i bez pandemija.
Iz Instituta za javno zdravlje Kosova naglašavaju da su održavanje fizičke distance, nošenje maski i pranje ruke pažljivo nekoliko puta dnevno, u trajanju od 20-30 sekundi, pravila koja treba svi da poštuju.
“Zbog velike cirkulacije ljudi, uključujući ljude osetljive starije dobi, ljude sa hroničnim bolestima koji nisu zaštićeni, jer na žalost za ovu bolest još uvek nema terapije i preventivnog delovanja vakcinom i jedina opcija prevencije su preporuke Nacionalnog instituta i Ministarstva zdravlja”, navodi se u saopštenju.
Navodi se da se kreće ka novoj normalnosti i da ova nova normalnost predstavlja promenu našeg ponašanja na bolje, održavanje higijene, držanje distance, nošenje maske.
Sprovođenja preporuka Nacionalnog instituta trebalo bi da se drži svaki građanin Kosova, u cilju zaštite sebe, svoje rodbine i drugih.
Sanitarni inspektorati i opštinski inspektorati moraju da primene Zakon o inspekciji i Zakon o sprečavanju zaraznih bolesti i da preuzmu odgovornost u slučaju neprimenjivanja preporuka Nacionalnog instituta, upozoravaju.
“Svako kršenje pravila od strane nekoga smatraće se pretnjom po zdravlje i život drugih. Niko nema pravo da rizikuje živote svoje rodbine, starih i ljudi sa hroničnim bolestima zbog nepažnje i nepridržavanja preporuka”.
Svaki korak koji napravimo nosi rizik dok god je virus još uvek među nama. Vodite računa i držite ovu situaciju stabilnom s obzirom da je u mnogim zemljama sveta epidemiološka situacija jako teška, upozoravaju iz Nacionalnog instituta za javno zdravlje Kosova.