Na stranim ratištima poginulo 58 građana Kosova

Kako se zajedničkim snagama boriti protiv nasilnog ekstremizma, tema je Međunarodne konferencije u Prištini, koja je u pokušaju rješavanja ovog problema okupila veliki broj svjetskih eksperata.

Panel diskusiji posvećenoj borbi protiv terorizma prisustvuje preko 200 učesnika. Organizovana je podrškom Ministarstva unutrašnjih poslova i misije Oebsa na Kosovu. Terorizam je postao opšta prijetnja i u borbi protiv njega je neophodno učešće svih.

“Smatramo da Kosovo treba da ima svoje mjesto u borbi protiv radikalizma i nasilnog esktremizma. Uspješno se borimo protiv ove pojave, ali naš rad umnogome zavisi od saradnje sa drugim zemljama. Takođe želimo da Kosovo uđe u međunarodne bezbjednosne organizacije. Mi smo mala zemlja koja želi da da svoj doprinos”, rekao je Isa Mustafa, premijer Kosova.

“Posjetio sam sve opštine na Kosovu sa jednim ciljem, da lokalnim forumima za bezbjednost prenesem poruku da moramo da se borimo protiv ekstremizma, i da istaknemo značaj prevencije, umjesto da preduzimamo retroaktivne mere“, naglasio je Skender Hyseni, ministar unutrašnjih poslova.

Prema podacima kojima raspolaže policija 316 građana Kosova je otišlo na strana ratišta, među njima su 44 žene i 29 djece. Procjenjuje se da u sukobima učestvuje još 140 osoba, a sumnja se da je 77 uključeno u rad terorističkih organizacija.

“Prijavljeno je da je ubijeno 58 građana Kosova, a većinu njih ubili su teroristi kada su pokušali da napuste zonu sukoba. 117 je uspjelo da se vrati, oni su starosne dobi od 17 do 27 godina, uglavnom nižeg obrazovanja i lošijeg finansijskog stanja, a među njima ima i onih sa krivičnim dosijeom. Prijavljivali su se iz lične koristi, nadajući se da će imati novčanu dobit ili iz avanturističkih ili ideoloških pobuda“, rekao je Blerim Rama iz Uprave za kontraterorizam u Kosovskoj policiji.

I misija OEBS dala je svoj doprinos u borbi protiv nasilnog ekstremizma na Kosovu.

“Važno je da se ovim problemom pozabavimo na lokalnom nivou, i da se u njegovo rješavanje uključi zajednica, posebno kada je riječ o udaljenim, nerazvijenim seoskim područjima. Ukoliko želimo da rješimo problem ekstremizma treba da razgovaramo sa tim ljudima”, naveo je Jan Bratu, šef misije Oebsa na Kosovu.

Eksperti smatraju da zajednička borba protiv ove pojave mora krenuti od idetifikovanja “pokretača” koji uvode u nasilni eksremizam.

“Društvene mreže su od presudne važnosti, internet služi kao katalizator za regrutovanje ljudi. Postoje zemlje u kojima nema građanskih sloboda što dovodi do većeg broja onih koji žele da se priključe ovakvim organizacijama, percepcija o prijetnji po religiju je takođe jedan od pokretača, a postoji i nedostatak kritičkog mišljenja i to utiče da ljudi krenu ovim putem”, kazao je Irfan Said, direktor za borbu protiv nasilnog ekstremizma u Državnom sekretarijatu SAD-a.

Konferencija posvećena zajedničkoj borbi protiv nasilnog ekstremizma traje dva dana, a diskutovaće se o ulozi vjerskih lidera u borbi protiv ove pojave, ulozi obrazovanja i društvenih mreža. Predviđeno je i da se panelisitma obrate i povratnici sa stranih ratišta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.