Alauddin Medresa u Prištini sa svoja dva isturena odjeljenja u Prizrenu i Gnjilanu organizovala je naučnu konferenciju povodom 65-te godišnjice svoga postojanja. Naučna konferencija je predviđena da traje tri dana od 17 do 19 maja 2017, god., pod nazivom Alauddin medresa 65 godina službi vjerskom i nacionalnom obrazovanju.
Prvog dana 17. maja počelo je otvaranje manifestacije u Sali hotela Swiss Diamond hotel u Prištini na kojoj su bili prisutni izaslanici svih islamskih zajednica u regionu: Sandžaka, Crne Gore, Makedonije, Albanije, kao i političke ličnosti Kosova. Drugog i trećeg dana, na naučnom skupu su bili predstavljeni radovi koji se tiču historije ove medrese. Na ovom naučno skupu učestvovala su i naša dva profesora islamskih nauka, Besim Rama i Mirsad Aslani, koji su uspješno predstavili istraživački projekat “Uloga Alaudin medrese u odgoju Bošnjaka i njihov doprinos društvu”.
Cilj ovog rada je bio da predstave podatke do kojih su došli, a tiče se svih onih koji se izjašnjavaju kao Bošnjaci (s Kosova i van Kosova) a koji su završili Alauddin medresu u Prištini i Prizrenu. Bilo im je bitno ispitati koliko je njih završilo ovu medresu, da li su poslije medrese nastavili svoje školovanje na nekim od fakulteta kod nas ali i negdje u svijetu, njihova afirmacija i doprinos u društvu u kojem se trenutno nalaze, žive i rade.
Od onoga što je najinteresantnije napomenuti iz ovoga rada jeste da je nakon drugog svjetskog rata Islam na Balkanu ostao na plećima Alaudin medrese u Prištini i Gazihusrev Begove medrese u Bosni i da su ove dvje medrese uspijele u svojoj misiji.
Prisutnost Bošnjaka porijeklom s Kosova ali i s vani u Alauddin medresi u Prištini možemo pratiti od samog početka rada medrese pa sve do školske 1993/94. godine. Tada, padom komunizma 90-tih godina, rađa se nova nada buđenja islamskog preporoda na područja Sandžaka, jer dolazi do otvaranja, u početku istureno odjeljenje Alauddin u Novom Pazaru. Koje se kasnije preimjenjuje u Gazi Isa-begove medrese u Novom Pazaru (17.09.1990.)
I također da je do sada prema njihovom istraživanju bilo upisano više od 180 medresanata, dok prema potvrđenim podacima diplomiralo 122 učenika bošnjačke nacionalnosti, kako van Kosova – iz Sandžaka, Crne Gore, tako i sa Kosova sa teritorije Župe, Gore i Podgore. Oni danas rade kako pri Ismaskoj zajednici tako i u drugim društvenim institucijama i daju svoj doprinos društvu gdje rade i žive.
Na pitanje o njihovom učesću na ovoj naučnoj konferenciji povodom 65-godina postojanja medrese Alauddin, oni navode:
“Zaista sve je bilo na najvećem nivou što se tiće gostoprimsta i poštovanja, pa čak i temu koju smo radili bila je jedina tema koja je bila napisana i predstavljena na bosanskom jeziku. Zahvalni smo organizatorima na odobrenje naše teme i date prilike. Ako Bog da biće i u budućnosti ovakvih naućnih konferencija na koja će učestvovati i drugi Bošnjaci i predstavljati u najboljem mogućem svjetlu Bosnjake kosova i šire”.
Redakcija portala Balkanplus mladim teolozima želi puno uspjeha u daljnem radu na polju istraživanja i naučnih radova i da što češće na ovako lijep način predstavljaju Bošnjake Kosova.