Premijer je poručio da Kosovo mora da bude spremno da se suoči sa svim prijetnjama nasilnog ekstremizma, terorizma i mrežama organizovanog kriminala.
“Kosovo je dio globalnog saveza protiv terorizma i nastavlja da igra značajnu ulogu tako što sarađuje sa SAD-om i ostalim saveznicima, a kako bi se suočili sa ovim globalnim rizikom. Bezbjednosne institucije kao što su policija i obavještajna služba rade na tom polju i imamo vidljive rezultate u istragama i hapšenjima ljudi i grupa osumnjičenih za terorizam i kriminalne mreže”, kazao je premijer Mustafa, saopšteno je iz Vlade.
Predstavnici Policije Kosova i Kosovske obavještajne službe potvrdili su da se vrše svi napori kako bi se spriječila svaka vrsta prijetnji za bezbjednost u zemlji.
U međuvremenu, Policija Kosova je potvrdila u ponedjeljak da je u nedjelju na graničnom prijelazu sa Makedonijom, Đeneral Janković, uhapsila tri državljana Kosova pod sumnjom da su počinili krivično djelo: organizovanje i učešće u terorističkim grupama.
„Do hapšenja je došlo zahvaljujući saradnji sa turskim vlastima, jer su osumnjičeni iz Turske bili vraćeni na Kosovo preko Makedonije“, kazao je portparol policije, Daut Hoxha.
Uhapšenima je nakon ispitivanja određen 48-satni pritvor, a u sklopu istrage izvršen je i pretres na dvije lokacije osumnjičenih gdje su pronađeni relevantni dokazi u vezi ovog slučaja i koji će pomoći daljoj istrazi.
Na osnovu informacija iz policije, 250 Albanaca sa Kosova učestvovalo je u ratištima na Bliskom istoku, dok je preko 40 građana poginulo, ratujući na strani militanata Al-Nusre i Islamske države.
Portparol policije, Hoxha, dodaje da su bezbjednosni organi svjesni da terorizam nije lokalnog ili regionalnog karaktera, već da je to izazov na globalnom nivou za jedan dugoročni period.
Policija Kosova posjeduje informacije i o pretećem pismu upućenom na adrese nekoliko medijskih kuća, u kome se na na albanskom i engleskom jeziku prijeti i Kosovu. Pismo je došlo od navodne grupe „Pristalice kalifata u Albaniji“, ali autentničnost nije poznata.
„Ovaj slučaj istražuju policijski organi. Takođe je i nivo bezbjednosti podignut na veći nivo a u skladu sa urađenim analizama“, kazao je Hoxha.
Poznavaoci bezbjednosti ocjenjuju da je cilj ekstremističkih grupa da šire strah.
„Cilj ISIS-a je da putem ovakvih prijetećih činova, bilo da li je to preko medija, elektronskih pisama ili javnim prijetnjama, širi propagandu a da tema ekstremizma bude dio svakog javnog diskursa, u medijima, na svjetskim samitima, ili dio svakodnevnog života običnih građana. Njihov glavni cilj je ulivanje straha“, kazao je Skender Perteshi iz Centra za bezbjednosne studije.
U svakom slučaju, dodaje on, rizik od ekstremizma i terorizma ne isključuje Kosovo, bez obzira što su, kako se prenosi, potencijalne mete zapadne zemlje koje imaju uticaja na međunarodne odnose. Na Kosovu je ipak potrebna bolja institucionalna koordinacija između Kosovske obavještajne službe, tužilaštva i policije.
“Takođe je bitno da se ojača kontrola na granicama, naročito granični prijelazi sa Makedonijom, ali i sa Albanijom i Srbijom. Potrebna je dodatna kontrola i na aerodromu u Prištini. Ono što se traži jeste da se sve osobe koje se vrate sa ratišta iz Sirije i Iraka dobro prate. Potrebna je i veća saradnja sa Islamskom zajednicom Kosova”, smatra Parteshi.
Predsjednica Kosova, Atifete Jahjaga, proglasila je inače nedjelju, 15. novembar danom žalosti, dok je predsjedništvo Skupštine sastanak u ponedjeljak otpočelo u podne, minutom ćutnje.