Na Kosovu ima 137 hiljada nepismenih

Iako živimo u 2013. godini, nažalost nepismenost na Kosovu je i dalje uznemiravajući fenomen.

Prema zvaničnoj statistici Agencije za Statistiku Kosova, na osnovu popisa stanovništva, 55 hiljada stanovnika su totalno nepismeni, koji ne znaju niti da čitaju niti da pišu, dok je 82 hiljada stanovnika koji umiju i da čitaju i pišu.

Stručnjak za obrazovanje, Dukagjin Popovci je izjavio da su registrovani nepismeni između 10 i 24 godine, većinom muškog roda.

“Činjenica koja najviše uznemirava je broj od 5.178 registrovanih nepismenih osoba između 10-24 godine.

Ako analiziramo malo bolje ovu cifru vidimo da u starosnoj grupi između 10 i 19 godina ima višse nepismenih osoba muškog pola nego ženskog. Dakle, momci moraju raditi da bih pomogli porodici i ostaju nepismeni.

Ovo je novo doba gdje se ne zna pisati i čitati, jer od ovih mlađih se očekuje da rade i izdržavaju porodicu”.rekao je Popovci.

On je takđer izjavio da da se nepismenost može iskorijeniti sa boljom i kvalitetnijom nastavom u školama.
Dok je, Jonuz Salihaj izjavio da je uzrok nepismenosti na Kosovu Ministarstvo obrazovanja koje ne radi dovoljno za rješavanje ovog problema.

“Nijednom do sada nisu organizovali nijedan kurs za ovu kategoriju ljudi. Nisu zainteresovani da bi iskorijenili nepismenost, sve ono što oni rade pokušavaju preko mnogo fakulteta koje otvaraju da obmanjuju javnost da nepismenosti uopšte nema u zemlji”, rekao je Salihaj.

Sa druge strane, Arber Morina, zamjenik Ministra obrazovanja je izjavio da  ovaj problem u ministarstvu obrazovanja dobija adekvatan i ozbiljan pristup.” Sve nalaze iz oblasti obrazovanja, Ministarstvo uzima ozbiljno i vezano sa ovim Ministarstvo u strateškom planu razvoja obrazovanja na Kosovu 2011-2016, u objektivu ima inkluziju i školovanje tokom citavog života kao osnovu obrazovnog sistema Kosova i kao pravo i obavezu prema građanima”, rekao je Morina.

Prema njemu, nepismenost je povezana sa brojem napuštanja školovanja: ” Prema statistici ministarstva obrazovanja u školskoj godini 2002/2003, školu su napustili 1,67 % učenika, dok je 2011/2012 napustilo 0,5, % što će reć da je stopa odustajanja od školovanja opala,” rekao je on.

Između ostalog on je rekao da većina njih koji napuštaju obrazovanje rade to iz više razloga, da li je to ekonomski razlog, migracije iz sela u gradove…

Psiholog, Jeta Rexha, pitanje nepismenosti u zemlji opravdava teškom ekonomskom situacijom,” Razlozi za napuštanje škole su mnogi i usko povezani jedan sa drugim.

Na Kosovu je ekonomska situacija pogoršana. Ovo se ogleda u visokom stepenu siromaštva (45% siromašnih od kojih 15% ekstremno siromašnih), koji stavlja mnoge porodice u situaciji da li da šalju djecu u školu, ili da ih drže u školu najmanje tokom obaveznog obrazovanja.

Takođe, ovakva ekonomska situacija ne stvara mogućnosti za ulaganja u polje obrazovanja, kako u aspektu kvaliteta tako i aspektu infrastrukture. Nekontrolisani demokratski pokreti selo-grad ometavaju proces obrazovanja, pretrpavajući škole u gradu. Obrazovni sistem, nakon rata nije imao odgovarajuću institucionalnu njegu”, rekla je Rexha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.