Kosovska Agencija za borbu protiv korupcije odložila je rok za prijavu imovine, za visoke javne zvaničnike, koji je prvobitno bio do 31. marta, na neodređeno, zbog situacije izazvane pandemijom koronavirusa, prenosi Gazeta Ekspres.
Direktor Odeljenja za prijavljivanje imovine u Agenciji za borbu protiv korupcije Agron Behrami rekao je za Kosova Pres da je u pogledu prevencije i borbe protiv korupcije, Agencija sa smanjenim brojem osoblja uspela da procesuira nekoliko slučajeva u tužilaštvu i tokom pandemije.
“Što se tiče slučajeva prevencije i borbe protiv korupcije, mogu da kažem da je Agencija nastavila svoj rad, ali ne sa punim kapacitetom, već sa prepolovljenim brojem službenika. Nastavili smo radimo i obradili smo slučajeve u pogledu istrage, sprečavanja i podnošenja drugim institucijama. Dakle, svi slučajevi koji su prijavljeni u Agenciji su obrađeni. Što se tiče tih slučajeva, konačni izveštaj objavićemo na kraju godine. Statistika se radi i nemamo pouzdane podatke za ovaj period”, poručio je Behrami.
Prema njegovim rečima, tokom 2020. godine oko 80 odsto visokih javnih zvaničnika prijavilo je imovinu Agenciji za borbu protiv korupcije, a izjavu o imovini mora da podnese 4.694 javnih funkcionera.
“Što se tiče prijavljivanja imovine u redovnom roku, još uvek primamo obrasce. Do sada je oko 80 odsto visokih javnih službenika završilo postupak prijavljivanja imovine, dok neki još nisu u mogućnosti da dovrše proces prijave. Funkcioneri moraju da sarađuju sa institucijama i prikupe informacije u vezi sa izjavom o imovini, a određeni broj funkcionera nije bio u mogućnosti da izvršava svoje dužnosti. Bilo je slučajeva da su bili zaraženi koronavirusom, a čak ima slučajeva da funkcioneri i nisu bili u stanju da se izjasne o svojoj imovini. Nastavićemo proces prijave kada se ova situacija završi”, poručio je Behrami.
Istakao je i da Izjava o imovini ima značajnu ulogu u pogledu opšte prevencije i pojave slučajeva korupcije i dodao da je neprijavljivanje i lažno prijavljivanje imovine krivično delo.
“U smislu prevencije i efekta na borbu protiv korupcije, prijavljivanje imovine je samo preventivna mera protiv korupcije uopšte. Smatramo da ovo ima značajnu ulogu u procesu sprečavanja korupcije. Transparentnost prijava o imovini takođe ima značajan uticaj, od 2010. ove informacije se objavljuju u javnosti. Stoga je u određenoj meri uticalo na građane da prijavljuju ovakve slučajeve. Naravno, Tužilaštvo Kosova i policija su sakupljali ove izjave i vršili razne provere u vezi sa procesom prijavljivanja imovine”, naglasio je Behrami.
Potvrdio je i da prošle godine 1,6 odsto ili oko 60 funkcionera nije prijavilo imovinu, i svi ti slučajevi su procesuirani u nadležnim institucijama i tužilaštvu, i bile su im izrečene različite kazne.