Nakon nekoliko dana nestašice, brašno se našlo opet na kosovskom tržištu, a Ljajmi piše da je uvezeno brašno čija je vrednost oko 2,4 miliona evra.
Pod panikom zbog pandemije, građani Kosova požurili su u velike mlinove i supermarkete kako bi kupili brašno. U svim maloprodajnim i veleprodajnim radnjama na zalihama nije bilo ovog proizvoda nekoliko dana.
Ljajmi prenosi da su neki od najvećih marketa na Kosovu snabdeveni brašnom i da se brašno prodaje u pakovanjima od 5 i 10 kilograma. U proseku, pakovanje od 10 kilograma košta 4 evra i 30 centi, dok brašno tipa 500 od 5kg košta 3 evra i 55 centi.
Uprkos velikoj nestašici brašna, tokom marta uvoznici nisu prestajali da kupuju ovaj esencijalni proizvod za kosovske porodice.
Prema podacima kosovske carine u martu je uvezeno na Kosovo 7.440. 396.30 kg brašna vrednosti 2.4 miliona evra.
Prema podacima Carine Kosova, brašno je uvoženo iz Albanije, Austrije, Bugarske, Nemačke, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Italije, Severne Makedonije, Turske, Ukrajine i Srbije.
Najviše je uvezeno brašna iz Bugarske i Albanije.
Sa druge strane, ministar poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja Besian Mustafa sastao se danas sa predstavnicima Udruženja mlinara i predstavnicima Mreže trgovaca kako bi razgovarali o snabdevanju pšenicom i brašnom tokom vanredne situacije uzrokovane koronavirusom.
“Nastavićemo da koordiniramo tako da Vlada Kosova, poljoprivrednici, mlinari i trgovci mogu da imaju najpovoljnije uslove, pod ovim okolnostima, da istovremeno postignu tri cilja – obezbeđivanje dovoljnih količina brašna po pristupačnim cenama za građane, zaštita i podrška poljoprivrednicima i podrška lokalnih proizvođača”, rekao je Mustafa.
Iz Mreže trgovaca i Udruženja mlinara uverili su ministra Mustafu da na Kosovu trenutno postoji dovoljna količina pšenice i brašna za potrebe redovne potrošnje.
Istovremeno, privremena obustava nekih tarifnih mera na uvoz brašna od strane Ministarstva ekonomije, zapošljavanja, trgovine, industrije, preduzetništva i strateških investicija izazvala je nezadovoljstvo među kosovskim mlinarima.
Danas nisu nudili usluge i brašno građanima u znak protesta protiv ove odluke jer, kako kažu, brašno koje se uvozi iz Srbije subvencioniše država i ima nižu cenu na kosovskom tržištu, zbog čega se sprečava prodaja lokalno proizvedenog brašna.
U međuvremenu, mnogi građani su zbog panike stvorili zalihe brašna.