Mustafa: Thaçi odustao od razmjene teritorija, dogovor sa Srbijom moguć ove godine

Predsednik Hašim Tači je odustao od ideje o razmeni teritorije sa Srbijom, izjavio je večeras lider Demokratskog saveza Kosova (DSK) Isa Mustafa. Mustafa je u emisiji “Desku” na KTV rekao da je kosovskom predsedniku jasno rečeno da DSK neće ulaziti u dijalog u kome se govori o teritorijama.

Tačijeve izjave u prošlosti bile su zabrinjavajuće i iste su pokrenule DSK da podrži bivšeg premijera Ramuša Haradinaja u ideji stopostotne takse na srpsku robu, rekao je Mustafa.

“Što se tiče Tačija, kažem da je prestao sa rečnikom bolnih kompromisa. Više ne govori o Preševu, Bujanovcu i mogućnosti da se te opštine pripoje jer je jasno da to ne bi moglo jednostrano. Vrlo je logično da Srbija ne ide u dijalog da bi nam dala teritoriju. On to nije javno povukao, ali u stvarnosti jeste“, rekao je Mustafa.

Dodao je da je u razgovorima Tačiju razjasnio poziciju DSK i jasno mu stavio do znanja da DSK neće ući u dijalog bilo kog formata u kome bi se razgovaralo o razmeni teritorija „kakve god bile promene granica, jer bi nas tako nešto vratilo u vreme pre proglašenja nezavisnosti“.

Mustafa je istakao da dijalog između Kosova i Srbije ne treba da bude povezan sa predsednikom Tačijem i premijerom Hotijem, već sa skupštinom, jer sporazum treba da bude prihvatljiv za sve građane, ali i za opoziciju.

Govoreći o ulozi SAD i EU u ovom procesu, on je rekao da se dijalog neće odvijati na dve staze, jer nijedna strana ne može unaprediti dijalog bez druge strane.

Što se tiče sastanka koji će se održati 27. juna u Vašingtonu, Mustafa je rekao da još nije poznato šta će se tačno dogoditi.

Dodao je da mu je na sastanku sa američkim specijalnim izaslanikom Ričardom Grenelom, on saopštio da se SAD ne zalažu za razmenu teritorija.

“Rekao je da dijalog ima za cilj saradnju i ekonomski razvoj obe zemlje. Zbog toga mislim da proces dijaloga u Vašingtonu neće početi ozbiljnim temama, već atraktivnim temama za obe strane, kao što su ekonomska saradnja, ekonomski razvoj i slično”, rekao je Mustafa.

Specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, je tokom sastanka, kako je naveo, obavestio da je stav DSK da EU treba da bude u dijalogu, ali zajedno sa SAD.

Sporazum sa Srbijom može da se postigne ove godine

Lider DSK Isa Mustafa rekao je, za KTV i emisiju “Desku”, da bi proces dijaloga između Kosova i Srbije mogao da se okonča na jesen ove godine, pre predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama.

“Ako se po ovome radi agenda biće u ovom vremenskom roku, a kada smo juče razgovarali sa gospodinom Lajčakom, on je bio uveren da je to posao koji treba da se završi do kraja ove godine. Uveren sam da se to može postići”, rekao je Mustafa.

Prema njegovim rečima, važno je da se dogovor sa Srbijom postigne pre izbora novog kosovskog predsednika.

“Koalicija može da izdrži mandat, ali sučeljavanje povezano sa rešavanjem pitanja predsednika. Ako predsednik ne bude izabran, ići će se na izbore i to će zakomplikovati stvari, jer bi tada ušli u izbore za parlament i nakon 5-6 meseci imamo lokalne izbore i to je period koji ne odgovara mnogo Kosovu. Ako opozicione stranke ne pokažu volju da zajedno sednemo i pronađemo način kako da prevaziđemo pitanje predsednika. To je trenutak izazova i za mene bi bilo veoma važno da do tada zaključimo dijalog i liberalizaciju viza. Ako postoji posvećenost Sjedinjenih Država, kao što je to sada slučaj, i ako se uspostavi saradnja između Sjedinjenih Država i EU, mislim da će se brzo okončati, a to je važno i za nas”, rekao je on.

Mustafa je naveo da je vlada koju vode na granici po broju glasova, dodajući da on nema moć da se ponaša kako želi.

“Objektivno, mi smo u fazi kada je vlada na granici sa glasovima. Imamo jasnu ustavnu odluku koja daje prostor da se predlogom o nepoverenju vlada obori i drugi pokušaju da naprave vladu. Sadašnja vlada mora uzeti u obzir da nema moć da se ponaša kako želi, već mora da bude posvećena ispunjavanju obećanja koja je dala”, naveo je on.

Mustafa: Ideja “mini-Šengena” pogubna za Kosovo

Kosovo nikada ne treba da podrži ideju o “mini-Šengenu” u dijalogu sa Srbijom, jer bi to bilo pogubno za Kosovo, rekao je lider DSK i dodao da od Sjedinjenih Američkih Država nije bilo signala da bi moglo biti takvog zahteva.

Prema njegovim rečima, takva ideja najviše odgovara Srbiji zbog, kako je rekao, njene ekonomske moći i geografskog položaja.

“Mogu očekivati da se nekima tako nešto čini privlačnim, ali za nas je poražavajuće. Mi to ne možemo prihvatiti, u formi u kojoj mogu Makedonija, Crna Gora, Albanija, a Srbiji može izgledati privlačno njima najviše odgovara, ali nama ne, jer se ne graničimo ni sa jednom zemljom EU“, rekao je Mustafa.

Dodao je da se sa Kosova u evropske zemlje može otići preko Albanije, Makedonije ili Srbije ali, kako je rekao „tada bismo morali da prenesemo suverenitet Kosova na granice ovih zemalja“.

Mustafa je rekao, da je moguće da Albanija pogrešno razume sporazum o “mini-Šengenu”, kao sporazum koji je prethodno sa zemljama Zapadnog Balkana postignut o carinskoj uniji smatrajući da je takva ideja pogodna i za Kosovo.

“Mislim da su pogrešno protumačili ekonomski sporazum zemalja Zapadnog Balkana. Odbacili smo ideju carinske unije jer nećemo da dozvolimo Srbiji da naplaćuje carine za Kosovo. Međutim, mi možemo popustiti, zajedničko ekonomsko područje bilo je usmereno na olakšavanje u ekonimiji. Ali tada smo rekli da bi prvo trebalo da rešimo probleme sa Srbijom po tom pitanju”, rekao je Mustafa.

Naglasio je da Kosovo treba da se pridruži Evropskoj uniji u postojećim granicama i da je zabrinjavajuće vraćanje temama poput razmene teritorija i pitanja granica.

Mustafa: Vlada ne može ući u dijalog bez podrške opozicije

Isa Mustafa rekao je da bi Hotijeva vlada trebalo da pronađe kanale za komunikaciju sa opozicijom kako bi se postigao dogovor o pitanju dijaloga između Kosova i Srbije.

Po njegovim rečima, Vlada Kosova ne sme i ne može sama da uđe u ovaj proces.

Mustafa je rekao da približiti Samoopredeljenje ovom procesu nije lako, ali prema njemu razum treba da prevlada.

“U ovaj proces dijaloga, vlada ne bi smela da uđe sama bez opozicije, bez albanske većine. Premijer Avdulah Hoti će ići Vašington, ali mora da razgovara sa opozicijom, mora pronaći kanale i mogućnosti da opozicija preuzme svoju pravu ulogu, jer ovo nije samo pitanje vlade, već i opozicije i građana”, rekao je Mustafa.

Video sam da je Hoti danas pokušavao da pozove stranke, sledeće nedelje Hoti će predstaviti platformu za dijalog i tražiće od opozicije da učestvuje u ovom procesu, dodao je lider DSK.

Prema njegovim rečima, saradnja svih strana je neophodna kako bi, kako kaže, nastupili snažno pred Srbijom.

“Samatram opravdanim da svako od nas zamoli Samoopredeljenje i DPK da se pridruže u dijalogu između Kosova i Srbije”, rekao je Mustafa.

Govoreći o odnosu sa bivšim koalicionim partnerom Aljbinom Kurtijem, Mustafa je rekao da s njim ne komunicira, ali je dodao i da ne bi trebalo biti mržnje.

“Nisam komunicirao sa Kurtijem, ali mislim da kod nas ne bi trebalo da bude mržnje u ovom procesu. Spreman sam u svakom trenutku da razgovaram sa njim o tome kako da izađemo u ovom procesu kako bismo bili jači protiv Srbije. Ne vidim razloga da vlada zaključi ovaj proces sporazumom bez pristanka opozicije, jer bez njih ne možemo ratifikovati sporazum”, upozorio je Mustafa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.