Premijer Isa Mustafa proslijediće Skupštini Sporazum o demarkaciji granice Kosova i Crne Gore, kojem se opozicija protivi, a zbog čijeg neusvajanja Kosovu još nije ukinut vizni režim sa Evropskom unijom.
Mustafa šalje ovaj dokument samo dva dana prije nego što poslanici treba da odlučuju o sudbini Vlade Kosova.
Odluku da se demarkacija nađe pred Skupštinom donio je Mustafa, nakon telefonskog razgovora sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Brajanom Hojt Jiom, u petak, nekoliko sati kasnije pošto je zakazana vanredna sjednica o povjerenju vladi, preneo je RSE.
U zahtjevu opozicije, kojeg su podržali i pojedini poslanici vladajuće Demokratske partije Kosova, stoji da trenutna koalicija Demokratske partije i Demokratskog saveza, kao i pripadnika manjinskih zajednica, nije uspjela da rješi suštinske probleme sa kojima se suočava Kosovo, a kao posljedica toga je politička kriza koja traje više od godinu i po dana.
Mustafa, inače čelnik Demokratskog saveza, protivi se opciji da se njegov mandat za godinu dana skrati i poručuje da ga ovakve peticije “ne plaše i ne brinu”.
Demokratska partija, koja je u koaliciji sa Mustafom, još nije donela odluku da li će glasati za okončanje rada Vlade.
Čelnik ove partije, istovremeno i predsjednik Skupštine Kosova, Kadri Veseli kazao je međutim u nedjelju da je ova partija spremna da podrži demarkaciju.
Kosovska opozicija tvrdi da je Kosovo sporazumom o demarkaciji izgubilo 8.000 hektara, i to je bio razlog zašto je opozicija u nekoliko navrata suzavcem pokušavala da spriječi da ovo pitanje dođe pred Skupštinom.
Pokret Samoopredjeljenje u nedjelju je saopštio da se njihov stav po tom pitanju nije promjenio i da će upravo to pitanje dovesti do pada Vlade. Nisu hteli da govore o tome kako će se usprotiviti ratifikaciji ovog sporazuma.
Inicijativa za Kosovo, partije koja je pokrenula peticiju za rušenje Vlade, ocenila je da Mustafina inicijativa o razmatranju demarkacije predstavlja strah od okončanja njegovog mandata.