Vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Kosova Ekrem Mustafa, izjavio je da je Kosovo uspešno u borbi protiv terorizma i dodao da je Kosovo među prvima u regionu započelo reintegraciju građana koji su učestvovali u stranim ratovima, prenosi Koha.
Mustafa je, u razgovoru za Radio Slobodna Evropa, ukazao i na nekoliko izmena zakona, koje su uticale na sprečavanje kosovskih građana da se uključe u ratove na Bliskom Istoku.
Kosovske institucije su, pored usvajanja Zakona iz 2015. godine koji sankcioniše učešće građana Kosova u stranim ratovima, takođe kreirale novu strategiju „Protiv terorizma 2017 – 2022“, koja se uspešno primenjuje, podsetio je on.
„Zakon iz 2015. godine omogućava da građani koji učestvuju u ratovima u inostranstvu budu kažnjeni od 5 do 15 godina. Do 2015. nijedan borac nije morao da prođe kroz ognjišta rata na Bliskom Istoku“, istakao je Mustafa.
Takođe, Ministarstvo unutrašnjih poslova formiralo je odeljenje koje se bavi isključivo strategijom protiv terorizma, kazao je Mustafa i dodao da je od početka sukoba u Siriji, više od 400 muškaraca i žena putovalo u tu zemlju, od kojih je većina postala deo terorističkih organizacija.
Mustafa je rekao da je Kosovo uspelo da izgradi kapacitete u borbi protiv nasilnog ekstremizma i postalo je međunarodni partner u Globalnoj koaliciji protiv Islamske države.
Međutim, ministar je naglasio da je Kosovo u početku previdelo opasnost koju predstavljaju različite grupe koje su predstavljale ekstremističke struje.
Bivši poslanik Skupštine Kosova Nuredin Ibiši rekao je da je Kosovo zanemarilo rizik stručnjaka za bezbednost i dodao da su bezbednosne institucije na Kosovu pre 2012. godine previdele rizik koji predstavljaju različite grupe.
Nakon povećanja broja građana Kosova koji odlaze u Siriju i Irak, pkako je naveo, kosovske institucije su uz međunarodnu pomoć radile na izradi zakonskog okvira i izgradnji kapaciteta kako bi se sprečio rizik od nasilnog ekstremizma.
„Donošenje zakona 2015. godine donelo je najveći rezultat. Usvajanjem samog zakona i preduzimanjem preventivnih mera i posebno represivnih mera, odlazak naših mladih koji se pridružuju tim terorističkim organizacijama u sukobima van Kosova gotovo je potpuno zaustavljen“, podvukao je Ibiši.
U izveštaju američkog Stejt departmenta navodi se da je Kosovo postiglo napredak u borbi protiv nasilnog ekstremizma koji vodi ka terorizmu, ali nedostatak iskustva u borbi protiv terorizma predstavlja i dalje izazov.