Broj muslimana u Austriji sada prelazi 500.000 /ili šest posto od ukupnog broja stanovnika/, što je mnogo više od 50.000 /ili dva posto/ 1990. godine. Očekuje se da će broj muslimanskog stanovništva u Austriji do 2030. godine dostići 800.000.
Prema podacima Odbora za obrazovanje u Beču, u ovoj školskoj godini u bečke srednje škole upisano je 10.734 muslimanskih đaka, 8.632 katolika, 4.259 pravoslavnih učenika i 3.219 učenika bez vjerske orijentisanosti. U osnovnim školama upisano je 23.807 katoličkih, 17.713 muslimanskih, 6.083 pravoslavnih i 2.322 protestantska učenika.
Statistike pokazuju da su jedine škole u Beču u kojima muslimani čine manjinu – gimnazije, u kojima je “naglašeno akademsko učenje, a ne stručno”.
U Austriji je u toku proces uvođenja novih udžbenika za učenje islama u svim osnovnim školama.
Udžbenici nose naziv “Čas islama” i priprema ih “Islamska vjerska administracija Austrije” /IGGIO/. Prema podacima IGGIO, novi udžbenici zasnovani su na “bezbjednim i priznatim izvorima islama”.
Za razliku od prethodnih verzija knjiga, koje su bile na meti kritika zbog “pretjerano borbenog prizvuka”, kao i zbog “nedovoljne orijentisanosti prema evropskim vrijednostima”, novi udžbenici su razvijeni na “potpuno novom didaktičkom modelu obrazovanja”.
U intervjuu za austrijski dnevnik “Hojte” menadžer projekta IGGIO Amena Šakir rekla je da je cilj novih udžbenika da “uče kako se poglavlja iz Kurana mogu primijeniti u svakodnevnom životu”.
Ona naglašava da je ovo prvi put da se islam predaje austrijskim učenicima na njemačkom jeziku.
Predsjednik IGGIO Fuat Sanac pozvao je austrijsku Vladu da odobri i objavi novi “islamski zakon” koji bi muslimanima dao veća prava i zaštitu nego što imaju u trenutnom zakonu, koji datira iz 1912. godine.
Originalni zakon usvojen je da bi se lakše integrisali muslimanski vojnici iz BiH u austrougarsku vojsku Habzburške monarhije.
Zakon priznaje islam kao vjersku zajednicu u Austriji i omogućava muslimanima da praktikuju svoju vjeru u skladu sa zakonima države