Bježeći od pogubljenja koje država sponzoriše, muslimane Burme tailandska policija prodaje trgovcima ljudima.
„Posrednik je rekao da nas je kupio od policije“, rekao je za BBC News Online Ahmed, Rohingya musliman, izbjeglica koja je prodata tailandskoj policiji.
Rekli su da nas neće pustiti ako im ne damo novac i da ih nije briga ako tu i umremo. Ahmedova nesreća započela je prije 13 dana kada je sa 60 Rohingya muslimana krenuo na putovanje na neisgurnom drvenom čamcu preko Andamanskog mora prema obali Tailanda.
U večer su iz pograničnog grada Ranong prebacili muslimanske izbjeglice u policijski kombi, a dva sata kasnije su ih u grupama rasporedili u šest manjih vozila i sakrili ispod mreža.
„Natjerali su nas da ležimo jedni do drugih poput riba u konzervi,“ rekap je Ahmed.
Šokirali su se kada su shvatili da su prodati trgovcima ljudima koji su ih odveli do malezijske granice.
Zatočeni su u Su Ngai Kolok, grad na tailandsko-malezijskoj granici.
„Iskopali su rupu koju smo koristili kao toalet. Na istom mjestu smo spavali, jeli i vršili nuždu,“ kaže Ahmed.
„Užasno je smrdjelo. Probadali su me željezom i tukli lancem.“
Ahmeda su procjenili na 40,000 tailandskih bahta (oko 1.300 dolara), solidan iznos za bivšeg ribara.
Trgovci su rekli da izbjeglice mogu otkupiti svoju slobodu. Ahmed je nazvao svoju ženu i rekao joj da proda kravu, ali je dobio samo pola potrebnog novca. Mjesec dana kasnije došao je njegov prijatelj i spasio ga posudivši mu preostali novac.
Prirodno rješenje
Tailandski zvaničnici su izjavili da je prodaja Rohingya muslimana prirodno rješenje problema pristizanja izbjeglica na tailandsku obalu.
„Rohingya žele ići u Maleziju jer su tamo prihvaćeni pošto su i oni muslimani“, izjavio je za BBC tailandski zvaničnik koji se bavi problemom Rohingya.
Rješenje je u tome da se izbjegnu poteškoće pri deportaciji pošto Rohingya muslimani nemaju državljanstvo. Tailand ne želi ohrabriti doseljavanje Rohingya muslimana.
Ahmed nije jedini Rohingya izbjeglica kojeg su prodali tailandski službenici.
Čamci sa Rohingya muslimanima skoro svakodnevno pristižu na tailandsku obalu. Trguje se muškarcima, ženama i djecom.
Jedan od posrednika je rekao za BBC da je oko 50.000 dolara prebačeno iz Malezije i isplaćeno tailandskim službenicima. Isto su izjavili i neki članovi Rohingya zajednice na Tailandu.
Međutim, službenici poriču optužbe i obećavaju istragu po tom pitanju.
„Za sada ne možemo zaključiti ko su počinitelji, ali tailandska vlada je odlučna da problem sreže u korjenu,“ rekao je sekretar Sihasak Paungketkaew.
„U međuvremenu tailandska vlada daje sve od sebe da se što bolje, iz humanih razloga, pobrine za te ljude. Svi moramo raditi naporno kroz međunarodnu saradnju kako bi se iznašlo trajno i sistematsko rješenje.“
Prema riječina UN-a Rohingya muslimani su jedan od najprogonjenijih manjina i suočavaju se sa nizom diskriminacija u svojoj domovini.
Oduzeto im je državljanstvo amandmanom iz 1982. godine i smatraju ih nelegalnim imigrantima u vlastitoj zemlji.
Vlada Burme kao i budistička većina ne žele priznati izraz „Rohingya“ oslovljavajući ih sa „Bengali.“
Predsjednik Burme Thein Sein je u julu rekao da bi Rohingye trebalo iseliti u treće zemlje.