Cilj nam je da, u okviru filozofske misli Yunusa Emrea „Dođite da se upoznamo, da jedni drugima olakšamo“, predstavimo našu kulturu i jezik i da zajedno sa građanima Srbije napravimo osnovu za kulturnu saradnju, izjavio je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) direktor Turskog kultunog centra u Beogradu doc. dr. Selim Aslantaš.
Ističući da Republika Turska paralelno sa razvojem socijalno-ekonomskih odnosa u svijetu daje značaj aktivnostima u kulturi, pod jedinstvenim krovom Instituta Yunus Emre iz Ankare, Aslantaš naglašava da je će Kulturni centar Yunus Emre u Beogradu služiti kulturi i imati ulogu rušenje svih stereotipa.
„Za razliku od ekonomije, ulaganja u kulturu se odmah ne reflektuju ali ostavljaju šire i dublje tragove“, rekao je Aslantaš i podvukao da Srbija na Balkanu ima poseban značaj.
On je poručio da će kulturni centar, koji se nalazi na Vračaru, na početku Skerlićeve ulice, u blizini Narodne biblioteke Srbije i Hrama Sv. Save, pored kurseva Turskog jezika koji su već počeli, podržati i prezentovati kulturne aktivnosti.
„Stvari vezane za tursku kulturu, poput umjetnosti vezane za modernu i tradicionalnu kulturu, ćemo ovdje predstavljati. Od džez festivala do kaligrafije, slikanja na vodi, podržaćeno raznovrsni spektar umjetnosti. Ovdašnjem stanovništu predstavićemo naše umjetnike“, pojasnio je Aslantaš.
Podvukao je da će ovo mjesto imati funkciju izgradnje mosta kulture između dva naroda i dvije države, dati doprinos kulturnoj diplomatiji te učestvovati u uzajmanoj kulturnoj razmjeni.
„Poznajem Srbe i čvrsto sam ubijeđen da ćemo svojim radom uspjeti da se zbližimo i približimo dvije kulture. Sve dosadašnje aktivnosti, poput turskih televizijskih serija, porušenih starih stereotipa, odlaska velikog broja srbijanskih turista na odmor u Tursku, uvjeren sam, biće pojačane sa radom Instituta Yunus Emre koji će pozitivno utjecati“, istakao je Aslantaš, inače profesor historije na Hacetepe univerzitetu u Ankari i istraživač na Beogradskom univerzitetu.
Institut Yunus Emre je turska državna ustanova kulture osnovana 2009. godine. Pored svojih predstavništava u raznim dijelovima svijeta turski kulturni centri su otvoreni zemljama okruženja: Makedoniji, Rumuniji, Mađarskoj, BiH, Crnoj Gori u Kosovu.