Program i podjela resora u novoj Vladi Kosova najverovatnije će biti saopšteni posle sjednice Savjeta bezbjednost UN 4. decembra, na kojoj će u raspravi o Kosovu učestvovati odlazeći kosovski premijer Hashim Thaçi i njegov “srbijanski kolega” Aleksandar Vučić, piše Danas.
To je procjena sagovornika Danasa – ministra za zajednice i povratak u tehničkoj Vladi Kosova Dalibora Jevtića i predsjednice Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rade Trajković.
Iako su prištinski mediji za protekli vikend najavili kraj pregovora Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova, kao i potpisivanje koalicionog sporazuma počekom ove sedmice, u vrijeme zaključenja ovog izdanja lista Danas juče ni PDK Hashima Thaçija, a ni LDK Ise Mustafe nisu zvanično saopštile čija je stranka dobila mjesto premijera.
– Ne očekuje se da će koalicija PDK-LDK izaći sa konačnim dogovorom prije sjednice SB UN 4. decembra. U međuvremenu će se definisati program nove vlade. Dogovoreno je 90 odsto stvari, ostalo je sporno samo još jedno pitanje – ko će dobiti ministarstvo obrazovanja. To što se još niko nije zvanično izjasnio o mjestu premijera, ne isključuje mogućnost da Mustafa bude predsjednik skupštine, a da Thaçi ostane na čelu vlade – kaže Dalibor Jevtić.
Prema njegovim riječima, postoje dvije varijante – da LDK dobije mjesto predsjednika parlamenta, a kroz dvije godine i predsjedničkog kandidata, a da neko iz PDK sada dođe na čelo vlade ili da bude obrnuto. Jevtić najavljuje i da će PDK i LDK, tek kad saopšte konačan dogovor, ponuditi resore manjinskim zajednicama. On očekuje da će Kosovo, kao što je i najavljeno, 8. decembra dobiti i skupštinu i novu vladu.
– Iz pregovora se vidi da je Thaçi, odlažući koalicioni sporazum, uspio da sukobi ne samo stranke propale koalicije VLAN, nego i da izazove unutarstranačke sukobe u njima, uključujući i LDK, koja je doskoro bila protiv vlade “Thaçi 3”. Međunarodna zajednica nudi Thaçiju da 2016. bude kandidat za predsjednika Kosova. To je za njega veoma neizvesna pozicija, jer se Atifete Jahjaga pokazala kao važan “igrač” – prijatno lice kojim se pokrivaju sve negativnosti na kosovskoj političkoj sceni, uključujući i kriminal i trgovinu ljudskim organima. Nisam sigurna da bi Thaçi bio spreman da ostane bez državne pozicije do 2016, pogotovo što se očekuje osnivanje specijalnog suda za ratne zločine UÇK i podizanje optužnica, a on je na vrhu piramide odgovornosti – ističe Rada Trajković.
Ona smatra da je i Tha çijevo insistiranje na tome da predstavlja Prištinu na predstojećoj sjednici SB UN o Kosovu najava da on hoće da ubuduće pregovara sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem u Briselu. Ni Rada Trajković ne isključuje mogućnost da Isa Mustafa prihvati mjesto predsjednika Skupštine Kosova, pogotovo pošto ga je “ambasadorka SAD u Prištini baš sada javno obavjestila da protiv njega postoji 70 krivičnih prijava iz vremena kad je kao blagajnik Vlade Kosova u egzilu Bujara Bukoshija održavao veze sa kriminalcima”.
Politički analitičar Dušan Janjić kaže da je realno da Mustafa ostane na mjestu predsjednika Skupštine Kosova, a da premijer budu ili Thaçi ili sadašnji šef kosovske diplomatije Enver Hoxhaj.
– Sve će se završiti do kraja decembra i u zakonom predviđenom roku. Međunarodna zajednica uvijek vodi brigu o bezbjednosti i to će biti slučaj i sada. LDK je trenutno slaba stranka, u kojoj se vodi unutarpartijska borba, uključujući i zahtjeve za Mustafinu smjenu. Nije isključeno da Zapad u vladu uvede i Alijansu za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja, kao ravnotežu. Time bi se izbjeglo da se AAK i Samoopredjeljenje udruže i zajedno izađu na ulice. Ramush Hardinaj i Blerim Shalja bili bi jako poželjni i korisni u procesu normalizacije odnosa sa Beogradom, jer sa Srpskim listom imaju više kontakata i poslova nego što se to zna u javnost – objašnjava Janjić za Danas.
U slučaju da uđe u vladu, Shalja bi, prema Janjićevoj procjeni, vjerovatno zamjenio Editu Tahiri na mjestu pregovarača za tehnička pitanje i sprovođenje Briselskog sporazuma.
Što se tiče učešća kosovskih Srba u vladi PDK i LDK, Janjić očekuje da će Beograd i njen favorit Srpska lista biti kažnjeni manjim uticajem, jer su se kompromitovali podrškom koaliciji VLAN-u u neustavnom izboru Ise Mustafe za predsjednika Skupštine Kosova i raznim dogovorima sa Haradinajem. On procjenjuje da će u novu vladu ući sve manjine na Kosovu, a ne samo Srbi, kao što je to slučaj u odlazećoj Thaçijevoj vladi, te da će Srbi djeliti “manjinske” ministarske fotelje sa Gorancima i Bošnjacima. Prištinski mediji tvrde da su manjinske zajednice, sve skupa, tražile četiri ministarstva.