Britanski naučnici objavili su nedavno istraživanje prema kojem je broj žena mlađih od 30 godina koje su oboljele od raka dojke, porastao u posljednjih deset godina za 18 posto. Iako se žene u toj životnoj dobi do sada nisu smatrale rizičnom grupom, sve ih je više u dvadesetim ili četrdesetim godinama sa malignim oboljenjem dojke.
Pravila nema
Razlog za to su, kako navode stručnjaci, moderne životne navike, prekomjerno konzumiranje alkohola, prejedanje, premalo kretanja.
– Iako je rak dojke česta bolest starijih žena, danas je situacija takva da pravila nema i da treba proširiti svijest o važnosti samopregleda i kod mlađih generacija. Trudnoća prije 30. smanjuje broj menstrualnih ciklusa žene, čime se smanjuje njihova izloženost estrogenu, hormonu koji je pokretač najvećeg broja slučajeva tumora dojke – rekao je Kris Askeu (Chris Askew), direktor londonskog centra za rak dojke.
Neki od glavnih faktora povećanog broja žena mlađih od 30 godina s dijagnosticiranim karcinomom dojke je i odgađanje majčinstva, kraći period dojenja i korištenje hormonskih kontracepcijskih pilula, smatraju onkolozi u BiH.
Prema mišljenju šefice Kliničke patologije i citologije Kliničkog centra u Sarajevu (KCUS), doc. dr. Nurije Bilalović, stres i način života, gdje se žene svakodnevno susreću s neizvjesnošću i brigama, također su neki od razloga što od raka dojke obolijeva i sve veći broj mladih žena.
– Većina žena koje su imale karcinom, reći će da su u periodu neposredno prije nego što im je ustanovljena bolest, vodile takav način života – kaže dr. Bilalović te dodaje i da je statistički dokazano i da pušači češće obolijevaju.
Prema riječima dr. Bilalović, kod žena u mlađoj životnoj dobi javljaju se i nasljedni karcinomi dojke.
– Kod nas su, ipak, najčešće skupine koje obolijevaju od ove zloćudne bolesti žene od 45 do 70 godina, iako godišnje među 315 uzoraka na analizi dobijemo i nalaze žena mlađe životne dobi, kao, naprimjer, od 25 do 29 godina. U 2010. registrirana su četiri slučaja u FBiH od ukupno 623 urađena nalaza – pojašnjava dr. Bilalović.
Ona napominje kako je naučno dokazano i da je upotreba hormona često vodilja ka karcinomu ne samo dojke nego da se javlja i kod pacijentica koje se liječe od steriliteta.
Nezdrava ishrana
Predsjednica Udruženja žena liječenih od raka dojke “Renesansa” Spomenka Hadžić ističe da su u velikoj mjeri nezdrav način života i ishrana glavni uzročnik povećanja oboljelih bh. djevojaka.
– Granice su se pomjerile kada je u pitanju populacija koja obolijeva od raka dojke. Od ove opake bolesti oboljela je jedna 24-godišnja djevojka iz Sarajeva. Takvih slučajeva ima i u drugim bh. gradovima. Koliko znam, u BiH godišnje od raka dojke oboli 1.300 žena, a više od 5.000 operisalo je taj karcinom – kazala je Hadžić, ističući, također, važnost samopregleda i odlaska ljekaru na vrijeme.