Već odavno to, međutim, nije tako. Običaji se mijenjaju, baš kao i vremena i modni trendovi.
Mediji često do detalja prate vjenčanja slavnih, a takozvani obični građani ih sve češće slijede. Organizatori vjenčanja, odijela, vjenčanice, ukrasi, pozivnice, meniji, fotografije na društvenim mrežama – počinju ličiti baš kao iz revijalane štampe.
Koliko ima tradicionalnog, a koliko modernog na svadbama ili vjenčanjima u Srbiji, Bosni i Hercegovini, te Crnoj Gori?
Svadbe u Srbiji opstaju uprkos svim krizama i nedaćama, a na njihovu organizaciju, u prosjeku se troši između 5.000 i 20.000 eura. Sociolozi smatraju da su svadbe ukorenjene u tradiciju i kulturu svih naroda, i da se vjenčanja, kao značajan događaj u životu ljudi, obiljžavaju kao takozvani obred prijelaza. Broj vjenčanja se ne smanjuje, a do prije dvadesetak godina, brakovi su zaključivani isključivo pred matičarem, dok se sada sve više mladih parova vjenčava i u crkvi, troškove podmiruju svatovi.
U moderne običaje u BiH, osim odlazaka za vjenčanicu u velike centre i organizacije do najsitnijih detalja uz pomoć stručnjaka, sada spadaju i bračni ugovori, a u multietničkoj zemlji bilježe se i takozvani mješoviti brakovi, u kojima se praktikuju različiti vjerski običaji – navode sagovornici Maje Nikolić u tekstu Brak u BiH zakonski uređen i moderniziran.
Crnogorske svadbe i vjenčanja najčešće su bučna, ponekad još uvijek uz pucnjavu i muzički angažman neke od popularnih „Zvezda Granda“, a svečane ceremonije obavljaju se u nekoj zakupljenoj hotelskoj sali, uz bogatu trpezu i mnogo alkohola. I dok budući bračni parovi sami, ili uz pomoć specijalizovanih agencija, osmišljavaju dan vjenčanja, pripreme traju mjesecima, a sve to često finansiraju tate i mame. Više pojedinosti u priči Lele Šćepanović Vjenčanja u Crnoj Gori: Pripreme traju i mjesecima.