Tim iz Teksasa, koji je predvodio profesor elektrotehnike dr. Kenet O, došao je do dva značajna znanstvena otkrića koja bi mogla otvoriti vrata novoj tehnologiji.
Prvo je neiskorišten raspon u elektromagnetskom spektru, a drugo je nova vrsta mikročipa.
Elektromagnetski spektar sastoji se od valnih duljina energije i mjeri sve frekvencije svjetlosti. Istraživanje dr. Oa zasnovano je na terahercnoj frekvenciji koja dosad nije bila dostupna za potrošačke uređaje.
Terahercni raspon nalazi se između mikrovalova i infracrvenih valova i omogućuje uređajima “prodru” kroz objekte slično kao rendgenski valovi.
Kada ti signali na terahercnom valu putuju od vašeg telefona, dio se vraća nazad a senzor u čipu ih hvata i od njih stvara slike.
Čipovi će biti proizvedeni pomoću jeftine CMOS tehnologije (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor). Ako terahercni signali mogu stvoriti slike s manje leće – što će biti slučaj s ovom tehnologijom – to znači manje para za leće i manju kameru.
“Kombinacija CMOSa i teraherc znači da možete staviti čip i prijamnik na pozadinu mobinog i pretvorite ga u džepni uređaj koji može da gleda kroz objekte”, kaže dr. O.
Tehnologija bi mogla koristiti za mnogo značajnije stvari od gledanja kroz zidove. Primjerice, u medicini bi mogla zamijeniti rendgen, au poslovnom svijetu detektore za krivotvorene novčanice.
I nemojte da vas brine da bi neko mogao da vas špijunira na daleko – znanstvenici i te kako vode računa o poštivanju privatnosti. Zato riješili da ovu tehnologiju učine mogućom samo na udaljenosti do 10 cm.
Izgleda da će Supermenov rendgenski vid biti omogućen svakom vlasniku mobilnog telefona.