Za mlade Kosova vizna liberalizacija je mnogo važnija od sporne demarkacije između Kosova i Crne Gore.
Ratifikacija Sporazuma o demarkaciji jedan je od posljednjih uslova Evropske unije da se Kosovu ukine vizni režim. Inače, Kosovo je jedina zemlja na Balkanu čiji građani i dalje čekaju mjesecima na termine za vize. Mnogi tu izolaciju smatraju nepravednom.
Iz tog razloga mladi Kosova sa kojima je RSE razgovarao vjeruju da je ukidanje viza mnogo važnije od procesa demarkacije.
Studentica Sparta Bojniku smatra da bi joj vizna liberalizacija pružila mnoge mogućnosti.
“Mislim da je to mnogo važno, pogotovo za nas mlade. Upoznavanja novih kultura, novih mjesta, mogućnost rada”, kaže ona.
I student umjetnosti Alban Kupa kaže da ga više interesuje ubrzanje procesa za slobodu kretanja od političkih tema, poput one o demarkaciji.
“Kosovari imaju potrebe za tim. Mnogo je važnije da političari ubrzno rade na tome jer su građani zatvoreni. Imamo potrebu za razmjenu iskustava”, ističe Kupa.
Glumac Alban Goranci kaže da je liberalizacija viza najvažnija u ovoj situaciji, a tek nakon toga demarkacija.
“Važno je da se oba pitanja što pre reše”, riječi su Gorancija.
Arianit Kutlovci smatra da mladi sa ograničenom slobodom kretanja mnogo gube.
“Treba da izađemo odavde, da unapredimo sebe, da probamo nešto novo”, ocjenjuje on.
Mentor Gashi ipak nije optimista da će se ukidanje viznog režima desiti ubrzo.
“Ove godine – teško da će se to desiti. Čekamo”, optimista je Gashi.
Ekonomista Sadri Morina smatra da se političari ne brinu puno o slobodi kretanja za građane, jer “oni nemaju problema sa tim”.
“Nama je to pokvarilo planove jer smo mislili da možemo da posetimo naše bližnje. Političari, izgleda, imaju vize, a mi građani čekamo po tri mjeseca da je dobijemo”, konstatuje Morina.
Kosovo nije u mogućnosti da ratifikuje granicu sa Crnom Gorom zbog nedostatka glasova u Skupštini. Zbog oštrog protivljenja opozicije, ovom sporazumu se protivi i jedan dio poslanika vladajućih partija.
Pored toga, potrebni su i glasovi poslanika iz manjinskih zajendica a koji su takođe upitni zbog bojkota srpskih predstavnika.