Prošlo je više od 10 godina, ali svakog jutra otada William se budi i misli da je treći mjesec 2005., da je britanski vojnik u Njemačkoj i da kreće stomatologu na čišćenje korijenskog kanala.
Naime, prilikom stomatološke procedure dogodilo se nešto što ga od tog dana sprječava da kreira ikakvo dugoročno pamćenje, a kad i stvori nova sjećanja, ona traju oko 90 minuta, piše u izvještaju koji je njegova zdravstvena ekipa nedavno objavila u časopisu ‘Neurocase’.
William je bio pripadnik britanskih oružanih snaga koji se s 22 godine oženio za Samanthu. Imali su dvoje djece, koji danas imaju 21 i 18 godina. Jedan ponedjeljak, tog trećeg mjeseca 2005. godine, probudio se, otišao u teretanu, svratio u ured kako bi poslao neke mailove i otišao kod stomatologa.
“Sjećam se da sam se popeo na zubarsku stolicu i da sam primio lokalnu anesteziju”, William priča. A to je ujedno i posljednja stvar koje se sjeća.
Nakon procedure, William je bio blijed, a oči su mu bile neusredotočene, napisao je njegov doktor.
Kad mu nije bilo nimalo bolje ni pet sati kasnije, odveli su ga u bolnicu, u kojoj je ostao tri dana. Tamo je postalo jasno da je nekako izgubio mogućnost formiranja dugoročnog pamćenja. Njegov mozak kao da je ispočetka počeo raditi svakih 10 minuta.
Dok je bio u bolnici, sjećanje mu se malo popravilo, tako da je mogao pamtiti događaje unutar posljednjih 90 minuta, no i 10 godina kasnije, ostao je na istom mjestu.
“Probudi se uvjeren da je u vojsci, u Njemačkoj. Svaki dan misli da ima dogovoren pregled kod stomatologa”, izjavila je njegova supruga.
Kao u filmu ‘Memento’, supruga mu je u mobitel unijela vodič za njegov trenutni život. Nalazi se u bilješkama i zove se ‘Prvo pročitaj ovo’. Tamo može doznati šta mu se dogodilo kod zubara tog prvog dana, te da su mu djeca danas odrasli mladi ljudi.
Svaki dan – ista priča
Williamovi simptomi upućuju da je doživio tzv. anterogradnu amneziju – nemogućnost stvaranja novog dugoročnog pamćenja, dok su mu događaji koji su prethodili zubaru u živom sjećanju. Uzrok ovog stanja je potpuna misterija.
Snimci mozga ne ukazuju na ikakva oštećenja onog dijela mozga koji se obično povezuje s ovom vrstom gubitka pamćenja. Doduše do ove vrste amnezije zna doći nakon psihičke traume, pa postoji šansa da se to dogodilo, iako Williamova supruga i doktori smatraju da to i nije pretjerano vjerovatno, jer prije gubitka pamćenja nije pokazivao nikakve znakove emocionalnih problema.
Dr. Gerald H. Burgess, klinički psiholog sa Univerziteta u Leicesteru i jedan od koautora izvještaja ima svoju teoriju: “Nakon što doživimo neki događaj, sjećanje se polako ‘zacementira’ u dugoročnom pamćenju mijenjanjem postojećih mreža. Taj proces ‘konsolidacije’ uključuje proizvodnju novih bjelančevina kojima se ponovno izgrađuju sinapse u novom obliku. Bez njih, sjećanje ostaje krhko i s vremenom slabi. Ako se ta sinteza bjelančevina blokira kod štakora, vrlo brzo zaborave sve što su upravo naučili. Pokazalo se da bi oko 90 minuta bila potrebna količina vremena da se počne odvijati to učvršćivanje, a tad i William počne zaboravljati detalje nekog događaja. Williamov mozak je kao printer koji je ostao bez tinte”.
Burgess se nada da bi nakon objave izvještaja od drugih psihijatara i neurologa mogao čuti o sličnim slučajevima, koji bi eventualno mogli pomoći Williamu, piše Yahoo.