Što je pacijent mlađi to se bolje oporavi od moždanog udara, koji godišnje pogodi oko 24.000 ljudi u Austriji, proizilazi iz naučnog rada austrijskih ljekara predstavljenom na svjetskom kongresu neurologa u Beču.
“Naš cilj je bio da analiziramo vezu između starosti pacijenata i dobrih funkcionalnih rezultata poslije moždanog udara.
Prije svega kod mladih pacijenata, pošto su oni bili suviše malo zastupljeni u dosadašnjim analizama“, objasnio je Mihael Knoflah sa medicinskog univerziteta u Insbruku.
Moždani udar nije oboljenje starijeg starosnog dobra, naglašava se u studiji.
Tako je 14,1 odsto 43.163 pacijenata obuhvaćenih u austrijskom registru moždanih udara, bilo mlađe od 55 godina.
Analiza podataka je pokazala da 88,2 odsto pacijenata koji su mlađi od 55 godina imaju bolji funkcionalni rezultat nakon moždanog udara.
„Naši podaci pokazuju da sa rastućom starošću, nezavisno od ostalih faktora, funkcionalni rezultati postaju lošiji“, objasnio je Knoflah.
Prema njegovim riječima starost pacijenta je značajan faktor za prognozu za moguće posljedice poslije moždanog udara, nezavisno od težine istog, terapije, pola ili dodatnih komplikacija.
Najbolje rezultate je pokazala grupa između 18 i 35 godina starosti, a vrijednosti se pogoršavaju za tri do četiri odsto na svakih deset godina starosti.
Od 75 godine rizik ostajućih posljedica poslije moždanog udara značajno je velik, konstatovali su naučnici.