Mladi koji žive u raznim evropskim zemljama su za nedjeljnu rubriku VOX Radio Slobodne Evrope izjavili da novim generacijama na Kosovu nedostaju puno stvari, između ostalog bolji sistem obrazovanja.
Oni smatraju da domače institucije trebaju dati što više prostora mladima, koji uspješno završavaju studije, kako u zemlji, tako i onima koji završe studije u evropskim zemljama ili šire.
Xhevrie Haxhimyftiu koja je došla iz Njemačke na odmor kaže da nove generacije na Kosovu nemaju podsticaje ni u kom smislu.
“Perspektiva mladih na Kosovu treba biti prioritet. U evropskim zemljama mladi imaju mnogo veče mogučnosti nudeči stipendije, dok na Kosovu ima stipendija ali nema podsticaja”.
Blerim Ulaj koji također živi u Njemačkoj kaže da su se na Kosovu dogodile promjene, ali nedostaju aktivnosti mladih.
“Ja živim u Njemačkoj i uvijek kada dođem na Kosovu vidim promjene. Razvijeniju infrastrukturu, ali kada su u pitanju mladi, samo nekoliko manjih promjena”, naglašava Blerim.
Kadri Gashi iz Prištine smatra da za mlade koji žive van Kosova isto i onih koji žive unutar zemlje ima različitih mogučnosti za zapošljavanja, tako i za školovanje. Ali, kako on naglašava, mladi trebaju biti zainteresovani.
“Ima mnogo više mogučnosti no što smo navikli, za školovanje između ostalog. Mislim da i država treba više brinuti o novim generacijama sa ciljem da oni ne trpe nikakve degradacije”.
I Doruntina Fejzullahu iz Holandije smatra da postoje mogučnosti za mlade na Kosovu, ali naglašava da se u svakom aspektu može uraditi više.
“Jednom sam išla u školi sa jednim rođakom i primjetila sam da na času nema reda, nema mira. Učenici prave mnogo veču buku na času nego za vrijeme odmora. Prave buku kao da se nalaze u nekom kafiču. A to nije u redu”. Valentina Ramadani koja živi u Turskoj kaže:
“Ja živim u Turskoj i koliko god sretnem mlade sa Kosova i njihove aktivnosti, mislim da ih nema puno. Oni sad za sad, mogu izači u kafiču i diskoteci druge nema”.
Tokom mjeseca maja Kosovo je posetio veliki broj migranata. Među mnogim migrantima ima dosta i mladih, koji kazu da im se Kosovo sviđa za odmor , ali na pitanje da li bi želeli da se vrate da žive ponovo, nedvosmisleno odgovaraju “NE”.
Mladi u večini slućajeva slobodno vrijeme provode u kafičima. Ovo rade, kako kažu zbog nedostatka alternativnih rešenja, več i zbog toga sto mladi nemaju svoju inicijativu da se odrade neke druge aktivnosti.