Mladi fudbaler Mihal Džaferi iz Prizrena postao zaštitni znak Bošnjaka u Norveškoj

Prizrena, svakako je profesor u penziji Sadrija Bajra iz Ljubižde. Njegova ogromna energija i entuzijazam kao i poznavanje starog folklora, tradicije, kulture i umjetnosti kod Bošnjaka Župe, Podgore i Prizrena, nekad preko poznatog bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva “Podgorski Biseri” a sada preko NVO “Mladi Talenti” te nizom  koncerata održanih širom Balkana, pa i Evrope i republike Turske kao i izložbom narodnih nošnji i promocije tradicije, običaja i kulture ovdašnjih Bošnjaka dovela je do toga da Bajru pozivaju na sve strane svijeta, što bi se narodski reklo.

Upravo je ovih dana profesor Bajra došao iz Norveške gdje je proveo mjesec dana u društvu svoje familije ali i mnogih Bošnjaka sa područja balkanskih prostora koji godinama žive u toj hladnoj i dalekoj zemlji. No kako nosi vrlo pozitivne utiske  iz Norveške profesor Bajra nas je kontaktirao te poželeo da svoju priču o životu i radu tamošnjih Bošnjaka prenese i našim čitaocima jer mu je izuzetno drago, kako sam ističe, da mnogi tamošnji Bošnjaci nisu zaboravili svoje korijene, svoju tradiciju i kulturu a posebno mu je drago što imaju puno talentirane bošnjačke omladine u mnogobrojnim sportovima.

“Bio sam mjesec dana u Norveškoj te nosim veoma divne utiske o radu i kulturno-umjetničko-sportskim aktivnostima naše dijaspore, odnosno naših Bošnjaka koji žive u Oslu kao i u gradu Dramenu. Recimo da sam bio u posjeti kod svoje ćerke i njene porodice te se usput zainteresirao kako tamo žive naši Bošnjaci te kako se međusobno druže i sarađuju. No, prije toga moram pomenuti da je moja ćerka Renata profesor norveškog jezika gdje je diplomirala oktobra mjeseca upravo na Norveškom Univerzitetu u Oslu na smjeru – norveški jezik što je, priznaćete, vrlo interesantna činjenica da jedan stranac u jednoj državi uspije da diplomira na jeziku koji se govori u toj državi te da vrlo brzo postane profesor norveškog jezika a to je prva Bošnjakinja koja predaje taj jezik u tamošnjoj srednjoj školi, u Dramenu”, kaže Bajra.

Iz priče uvaženog profesora saznajemo da je njegov unuk, Mihal Džaferi jedan od najtalentiranijih omladinaca u sportu, posebno fudbalu gdje važi za fudbalera za koga će se tek čuti.

“Moj unuk za kratko vrijeme bavljenja fudbalom, eto sada mu je 12 godina a počeo je igrati fudbal sa nepunih osam godina, dobio veliki broj nagrada u vidu plaketa, medalja, pehara i diploma jer sa svojom fudbalskom ekipom osvaja ta priznanja na  mnogim  fudbalskim turnirima širom Norveške kao i u svom gradu Dramenu. Dakle, do sada je osvojio preko 12 pomenutih priznanja među kojima čak 22 plakete i osam pohvala i diploma što je, svakako, za respekt. Eto, jedan mladi Bošnjak sa svojih 12 godina svojim sportskim rezultatima uspješno promoviše i svoju porodicu i svoje Bošnjake Kosova a fudbalski stručnjaci ističu da se njemu osmjehuje jedna značajna i vrlo uspješna fudbalska karijera u Norveškoj”, ističe Bajra.


Na naše pitanje da li je obišao klubove Bošnjaka koji žive u Norveškoj, tj u pomenutom gradu Dramenu kraj Osla, profesor Bajra, između ostalog, kaže:

“Baš u tom gradu postoji jedno internacionalno kulturno-umjetničko društvo tamošnjih Bošnjaka gdje je predsjednica Rafeka Kolić  koja je svojevremeno otišla u Norvešku kao izbjeglica iz BiH te u pomenutom gradu, zahvaljujući  prije svega  njenoj energiji i poimanju bošnjačkog kulturnog stvaralaštva sa područja Balkana, osnovala pomenuto društvo koje se zove ,,Sabah“  gdje se tamošnji Bošnjaci organizuju i druže a samim tim i učestvuju na mnogobrojnim koncertima  te na moje veliko zadovoljstvo stupio sam u kontakt sa pomenutom gospođom te ćemo, ako bog da, već u oktobru mjesecu biti njihovi gosti povodom multikulturnog i multietničkog Festivala foklora gdje će učestvovati bošnjačka kulturno-umjetnička društva iz čitavog svijeta, a među njima i naše iz regiona Prizrena što je meni veoma drago”, kaže profesor Bajra i dodaje:

“Moram naglasiti da je i moja unuka koja živi tamo, Lejla Džaferi najbolja rukometašica rukometne ekipe iz Dramena. Rekao bih da mi je bilo puno srce posmatrati kako žive naši Bošnjaci u Norveškoj jer ne govorim kao djed mojih unuka već sam posmatrao taj njihov  život kao Bošnjak sa Kosova te mi je sve bilo vrlo interesantno od običnog pitanja – kako su se oni uopšte snašli u toj dalekoj državi do toga da su se tamošnji Bošnjaci za vrlo kratko vrijeme adaptirali i da su uspješni ljudi u mnogim sferama života da li to bilo obrazovanje, sport, kultura, film, medicina ili nešto treće te da nisu zaboravili svoje korijene, svoju maticu, svoje Bošnjake bilo oni iz BiH, Sanžaka, Crne Gore ili Kosova već svojim druženjem kroz aktivnosti u pomenutom bošnjačkom kulturno-umjetničkom društvu “Sabah” nastavljaju svoju tradiciju očuvanja svojih, kako rekoh, bošnjačkih korijena sa Balkana. Nainteresantnija činjenica je da sam se sastao i sa gradonačelnikom grada Dramena koji je izrazio želju da posjeti Prizren i Kosovo a izuzetno je zadivljen pomenutim aktivnostima Bošnjacima iz tog grada koji je posebno  poželeo da se napiše Memorandum o bratimljenju gradova Dramen u okolini Osla i grada Prizrena jer bo to bilo izuzetno značajno i za Norvežane ali i za Kosovare, a posebno Bošnjake iz regiona Prizrena”, istakao je profesor Sadrija Bajra za naš web-portal.

Nama svakako preostaje da našem uvaženom profesoru poželimo puno ovako uspješnih putovanja po evropskim državama i gradovima ali i još više uspješnijih promocija bošnjačkog kulturno-umjetničkog stvaralaštva Bošnjaka župe, Podgore i Prizrena.

Vinetu Ganić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.