Historičari su nam govorili da je najstarija civilizacija koja je napravila točak 5.000 godina stara a ipak nova istraživanja govore da su postojali i prije toga, ali se ne zna ko ih je koristio.
Generacije ljudi i danas vjeruju da su najstarije civilizacije živjele na Bliskom istoku, Kini i u grupama rasutim po svijetu.
Rečeno nam je da je prije 3.000 čovek živio u pećinama. “Sada imamo primjer točka, autića koji je star 7.500 godina”, rekao je Klif Daning koji ga je pronašao.
Starije je od bilo čega što je pronađeno u Centralnoj ili Južnoj Americi a da ima točkove, formirano je od gline a sad je pretvoreno u kamen.
Davut Beliktaj, direktor kulture i turizma u gradu Mardin u jugoistočnoj Turskoj, je izjavio: “U regionu smo, također, pronašli kamene lutke i pištaljke. Vjerujemo da su pištaljke i lutke stare oko 5.000 godina”.
Interesantno je da pištaljke još uvijek funkcionišu poslije toliko hiljada godina.
Centralno pitanje je, međutim, koja je to civilizacija bila, a koja je poznavala točak prije bilo kog drugog naroda na Zemlji.
Kako to da je neka, po svemu sudeći izolovana civilizacija, poznavala točak, a onda nestala pri tom ne prenijevši svoje znanje drugim narodima.
Historija za sada ne zna odgovor koja je to civilizacija na prostoru današnje južne Turske bila ispred svog vremena za čak 2.500 godina a onda nestala.