Ministarstvo za zajednice i povratak platilo dug za struju povratnika

To ministarstvo platilo je dug od oko 5.000 evra, kao i 400 evra za školu u Osojanu.

Jevtić je juče u selu Crkolez u toj opštini prisustvovao zvaničnom otvaranju seoskog doma čiju je izgradnju to ministratvo finansiralo sa oko 50.000 evra i naglasio da će i u ovom selu njegovo ministarstvo podržati projekte koji realno mogu pomoći opstanak tamošnjih stanovnika.

Srbi povratnici u selo Žac upoznali su Jevtića sa problemima koje imaju, uglavnom u vezi poljoprivrede, i istakli da je i dalje najveći dio njihove obradive zemlje uzurpiran, a maladi su u razgovoru sa ministrom izneli svoj plan za otvaranje bazena koji bi bio mjesto okupljanja mladih povratnika i gdje bi se otvorilo više od deset radnih mjesta.

Jevtić je kazao da će za plan mladih pokrenuti neophodne procedure da se počne izgradnja tog bazena.

Na pitanje kako osloboditi uzurpiranu imovinu povratnika, Jevtić je podsjetio da je taj problem prisutan i u drugim kosovskim sredinama i da njegovo ministarstvo neprekidno insistira kod institucija koje se bave tim pitanjem da konkretno rješavaju te probleme.

Prema njegovoj ocjeni, to pitanje je najveća prepreka na putu za povratak Srba na Kosovo i da se, zbog toga, to pitanje mora rješiti.

Poslije sela Žač, Jevtić je u selu Crkolez učestovao u otvaranju seoskog doma čiju je izgradnju finansiralo to ministarstvo sa oko 50.000 evra.

Jevtić je u razgovoru sa mještanima naglasio da će njegovo ministarstvo podjednako podržavati povratak raseljenih kao i one koji su, kako je rekao, opstali u najtežim uslovima na svojim ognjištima.

Mještani Crkoleza su obavješteni da će sredstvima međunarodne zajednice biti izgrađen dio puta koji će to selo povezati sa regionalnim putem, a ministar je obećao da će biti izgrađen i ulični put do srednjevjekovne srpske pravoslavne crkve Sveti Jovan, koja je sagrađena u 14. vijeku.

Srbi u Crkolezu su kazali agenciji Beta da očekuju da će to ministarstvo rješiti i pitanje pijaće vode, što je najveći problem u selu, kao i pitanje obnove kuća koje su u lošem stanju, a u kojima žive staračka domaćinstva.

U opštinu Istok u 15 sela, od 2001. do 2014. godine, prema riječima povratnika, vratilo se oko 1.700 raseljenih.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.