Sve je počelo 2009. godine kada su iz sobe za dokaze policije ukradene pare i droga, od tada se skoro svake godine desi po nekoliko skandala.
Međutim, postoje dani kada Ministarstvo unutrašnjih poslova ima problema i sa drugim stvarima, ne samo sa tenderima. Skandal iz decembra 2013. godine kada je Apelacioni Sud odlučio da ovo ministarstvo plati 113.3277 eura njemačkoj kompaniji “Noer Secururity Eqiupment GMBH” je bio jedan od poslijednjih na listi velikih skandala.
Kašnjenje sa primanjem jedne količine municije 2010. godine je koštalo MUP, tužbom na sudu, nJemačka kompanija “Nowar Security Equipment GMBH” je dobila spor pa je MUP bio dužan platiti navedenu sumu novca. Ugovor između Ministarstva i njemačke kompanije je potpisan 2009. godine, dok je samo godinu dana kasnije sve završilo na sudu.
U suštini, teška vremena za ovo ministarstvo su počela u aprilu iste godine (2009). Tog 25. aprila 2009. godine, u sobi za dokaze Policije Kosova je ukradeno 47 kilograma heroina i preko 3 miliona eura u različitim valutama.
Tada je ministar bio Zenun Pajaziti. 2. juna 2009. godine, policija je objavila da je na graničnom prijelazu Elezov Han uhapsila tri osobe za koje se sumnja da su umješani u ovu krađu. Ali, ništa nije razjašnjeno do kraja.
“Dalavere” (prevare) su ovo ministarstvo pratile i u 2010. godini, sa tenderom za nabavku registarskih tablica. U to vrijeme je ministar bio Bajram Rexhepi, koji i dalje drži ovu funkciju. Ovaj tender je Ministarstvo dalo kompaniji koja je imala ponudu veću za 300.000 eura nego drugoplasirana kompanija.
Maleri u ovom Ministarstvu se nastavljaju i u 2011. godini. Glavni revizor je u svom izvještaju evidentirao kršenja procedure na skoro svakom tenderu tokom te godine, uključujući i tender o biometrijskim pasošima. Takođe su u tom momentu evidentirana kršenja procedura u radu građanskog registracijskog centra, ugovor o isporuci hrane i pića, itd.
Kada pomislite da je ovo ministarstvo imalo dovoljno skandala, dolazi još krupniji. Jedan od najvećih skandala u Ministarstvu Unutrašnjih Poslova je izbio početkom 2012. godine, kada je nestalo 1.4 miliona eura.
Novac je bio namijenjen za biometrijske pasoše. Ovom prilikom je Ministarstvo dalo otkaz pojedinim službenicima, koji su kasnije različitim odlukama vraćeni na posao. Sudski proces je počeo protiv optužene Natalije Velije i nekoliko ostalih, ali pare nisu pronađene nigdje.
Osim toga, sada će se Ministarstvo i austrijska kompanija OeSD suočiti na Arbitražnom Sudu u Parizu. Nakon jednostranog raskida ugovora Ministarstva, Arbitražni Sud će odlučiti ko je imao više prava. Ako ovaj sud donese odluku u interesu austrijske firme onda će Ministarstvo biti prinuđeno platiti još jednu ogromnu novčanu kaznu.