Pored prijedloga na ćirilici, prema zakonu, ministarstvo je bilo u obavezi da prijedlog dostavi i na albanskom, što je i učinilo, potvrdio je u telefonskoj izjavi za portal kossev.info, ministar koji predvodi ministarstvo za povratak i zajednice Dalibor Jevtić.
“U skladu sa zakonom o upotrebi jezika na Kosovu, mi smo dužni da sva zvanična dokumenta imamo na oba jezika – srpskom i albanskom, što mi redovno i regularno radimo. Kada je gospođa Haxhiu videla da je dokument pisan ćirilicom, rekla je da ne možemo da nastavimo sa procedurom zato što smatra da ne bi trebalo da se piče ćirilicom, već latiničnim pismom i da će zatražiti tumačenje zakona,” rekao je Jevtić, dodajući:
“Bio sam prosto iznenađen. U najmanju ruku trebalo je da izvadi samo jedan od kosovskih dokumenta, ličnu kartu, vozačku, pasoš, šta god i videla bi da tamo stoji napis na ćirilici kao zvanično pismo srpskog jezika.”
Nijedna zakonska prepreka nije postojala da se odbije dokument pisan na ćirilici, posebno ne da to učini predsjednica komisije čija je dužnost upravo da poznaje zakone na Kosovu, među kojima i zakon o upotrebi jezika, a ona je umjesto toga, prvo odbila da prihvati dokument, a potom i zatražila tumačenje zakona da li smo smijeli da pišemo ćiriličnim pismom, naglašava dalje Jevtić.
Ministarstvo za povratak i zajednice je od Skupštine Kosova, to jest komisije za zakonodavstvo, zatražilo da se njihov zahtjev “neodložno prihvati”, ali je takođe zatraženo i da se Albulena Haxhiu izvini Srbima.
“Mislim da je poražavajuće da neko ko je na čelu jedne takve komisije koja se suštinski bavi zakonima, ne zna, ili nema interesovanja da bude upoznat sa zakonima. Zatražili smo da se predsedica komisije izvini, ne meni, već Srbima na Kosovu zbog ovog ispada. Da ne idemo sad u krajnost i tražimo ostavku predsednice na ovako važno mesto,” naglasio je Jevtić.
Na pitanje da li očekuje da će se Haxhiu i izviniti, ministar kaže:
“Pa poznajući rad aktivista Samoopredjeljenje, ja ne očekujem da će ona to učiniti.”
Istim povodom, ministarstvo za zajednice i povratak u Vladi Kosova oglasilo se i saopštenjem u kojem se, osim poruke Albuleni Haxhiu, citira i član 2, tačka 1 Zakona o upotrebi jezika da su “albanski i srpski i njihovi alfabeti službeni jezici na Kosovu i imaju ravnopravan status u kosovskim institucijama”.