Ako želite dobru probavu, svaki zalogaj trebate polako i dobro prožvakati, osjetiti okus hrane koja će se u ustima natopiti enzimima i tako olakšati probavu u želucu te omogućiti da vam mozak na vrijeme signalizira kad ste dovoljno pojeli. Koliko je vremena onda potrebno za svaki obrok?
Da bi mozak dobio poruku da je želudac pun treba proći barem 10 minuta. No zbog prebrzog gutanja hrane mnogi se prenatrpaju i prije nego dobiju osjećaj da su puni.
Najbolji način da izbjegnete osjećaj težine u želucu i kajanje je prekinuti jedenje prije nego osjetite da ste siti. Što je još važnije za svaki objed trebate odvojiti 20 do 30 minuta. Na ovaj način ćete na vrijeme osjetiti impuls da biste trebali prestati jesti.
Nedavna istraživanja su još jednom dokazala zdravstvene koristi, posebno za krvožilni sistem, mediteranske hrane. Međutim, jedno od važnijih obilježja ove prehrane nije samo jelovnik već i način na koji se hrana konzumira. Tradicionalna mediteranska prehrana uključuje okupljanje obitelji i prijatelja, ugodnu atmosferu i dovoljno vremena za opuštanje tokom i nakon obroka.
Istraživanja su pokazala da se hrana unesena u opušteno tijelo bolje iskorištava. S druge strane, ako jedete na brzinu, ispuštaju se hormoni stresa i kalorije tj. masno tkivo se često skupljaju oko trbuha.