U srijedu, 6. februara, 55. je godišnjica od jedne od najvećih tragedija u istoriji fudbala.
Fudbaleri Mančester Junajteda bili su u avionu koji se u povratku iz Beograda srušio na minhenskom aerodromu, čime je okončana era “Bazbijevih beba”.
Avionska nesreća odnijela je 23 života – 8 fudbalera, 3 člana stručnog štaba, 2 prijatelja kluba, 8 novinara i 2 člana posade. Ta nesreća definisala je Mančester Junajted kao klub, a u sjećanje na njene žrtve klub je crveno-bijeloj kombinaciji dodao i crnu boju.
Dan prije nesreće Junajted je u Beogradu, na stadionu JNA, igrao četvrtfinalni meč trećeg Kupa šampiona sa Crvenom zvijezdom. Poslije vođstva gostiju od 3:0, Zvijezda se vratila do 3:3, ali nije uspjela da nadoknadi poraz od 2:1 sa Old Traforda, pa su dalje otišli Englezi.
Između članova dva kluba razvilo se duboko poštovanje, a druženje igrača, članova kluba i novinara je potrajalo do duboko u noć poslije meča.
O tome kakav šok je uslijedio dan kasnije za B92 je povodom jedne od ranijih godišnjica pričao tadašnji igrač Crvene zvijezde Vladica Popović, kasniji trener tima koji se u Tokiju popeo na krov svijeta.
“Ta informacija je došla vrlo rano u Beograd i ne mogu da vam objasnim kako smo se svi osjećali u tom momentu, svi oni koji su učestvovali na utakmici i uopšte naš fudbal se osjećao veoma loše jer je otišao jedan splet mladih igrača, koji su imali jako veliku perspektivu. Taj dan i taj momenat mi je ostao u jednoj gorkoj, supergorkoj uspomeni. Ali tu nije moglo da se pomogne”, rekao je Popović za B92.
Među žrtvama nesreće bio je i Dankan Edvards, u to vrijeme star 21 godinu, koji je do tada odigrao 18 mečeva za englesku reprezentaciju i opšte je mišljenje da je bio na putu da postane najbolji igrač u istoriji Engleske. On je samu nesreću preživio, ali je izdahnuo dvije nedjelje kasnije.
I sâm Mat Bazbi, legendarni stvaralac četiri sjajne generacije tokom dvije i po decenije na klupi kluba, proveo je nekoliko nedjelja u bolnici, ali je uspio da se oporavi i stvori još dva dobra tima – onaj koji je 1963. osvojio FA kup i posljednji, koji je 1968. donio Engleskoj prvu titulu klupskog prvaka Evrope. Zajednička tačka svih tih timova bio je Bobi Čarlton,
Koliko su Bazbijeve bebe bile superiorne u Engleskoj, govori i to što su osvojile pet uzastopnih omladinskih šampionata, a zatim i dvije vezane titule šampiona, odmah po prelasku u seniorsku konkurenciju.
Smrt u Minhenu našli su Džef Bent, Rodžer Birn, Edi Kolman, Dankan Edvards, Mark Džouns, Dejvid Peg, Tomi Tejlor, Liam Vilan.
Godinama unazad 6. februar i 15. april (dan tragedije na Hilzborou) važe za jedine dane u godini kada navijači dva najveća, najuspješnija i najpopularnija kluba u Engleskoj – Mančester Junajteda i Liverpula – pružaju podršku jedni drugima, o čemu svjedoče i brojne poruke proslijeđene tokom dana na društvenim mrežama.
Taj datum obilježio je i prijateljstvo Crvene zvijezde i Mančester Junajteda, koje traje i danas.
U avionu su preživjeli državljani SFRJ Vjera Lukić, njena mala ćerka Vesna, koju je spasao golman Hari Greg, kao i diplomata Nebojša Bato Tomašević. Ukupan broj preživjelih je 21.