Njemačka javnost je u šoku nakon otkrića da je u novogodišnjoj noći došlo do masovnih seksualnih napastovanja, silovanja i pljačkanja žena u nekoliko većih njemačkih gradova, a s obzirom da se kod počinitelja radilo o muškarcima iz sjeverne Afrike, razvila se i rasprava o položaju žena u muslimanskom svijetu.
Zone bezakonja
“Potpuno je neprihvatljivo da naši gradovi postanu zone bezakonja. Naši građani i naši gosti se moraju osjećati sigurno”, rekla je gradonačelnica Kelna Henriette Reker uoči kriznog sastanka u utorak na kojem će se predstavnici politike i policije pokušati analizirati kako je došlo do eskalacije situacije u novogodišnjoj noći kada je, prema sadašnjim saznanjima, grupa od preko hiljadu stranaca iz arapskog tj. sjevernoafričkog područja, počela divljati na i oko glavnog željezničkog kolodvora u Kelnu.
Tom prilikom je došlo do masovnog seksualnog zlostavljanja žena, pljački a prijavljen je i jedan slučaj silovanja.
“Bilo je strašno, bilo ih je na stotine, opkolili su nas i seksualno napastovali”, svjedočila je jedna od oko stotinjak osoba koje su dale izjavu kelnskom dnevniku “Kelner Stadtanzeiger”.
Ministar unutarašnjih poslova Sjeverne Rajne-Vestfalije Ralf Jaeger najavio je da će policija “sustavno” obraditi svaki slučaj te da će ubuduće biti pojačano prisutna na osjetljivim mjestima.
“Mi ne možemo prihvatiti da se grupe muškaraca iz sjeverne Afrike organiziraju kako bi bespomoćne žene ponižavali drskim seksualnim napadima”, rekao je Jaeger.
I savezni ministar pravosuđa Heiko Maas je najavio kažnjavanje počinitelja “do zadnjega”. Prema aktualnim saznanjima policije, kod počinitelja se radi se o tražiteljima azila iz sjevernoafričkih zemalja starosne dobi od 15 do 35 godina koji, s obzirom da nemaju izgleda za stjecanje trajnog izbjegličkog statusa, u Njemačku ciljano dolaze kako bi se za vrijeme dok im traje proces obrade zahtjeva za azilom bavili kriminalom.
Nakon što su mediji počeli pisati o događajima u Kelnu, i iz drugih gradova poput Hamburga i Stuttgarta pristigle su vijesti o sličnim slučajevima. Prema pisanju online portala Huffington Post, trgovina drogom u Kelnu i drugim većim njemačkim gradovima je “čvrsto u rukama” sjevernoafričkih bandi koje u prihvatilištima za izbjeglice regrutiraju nove kriminalce.
Trgovina drogom
Osim trgovinom drogom, ove kriminalne skupine se bave i organiziranim džeparenjem i provalama u stanove i automobile. No napadi koji su se u novogodišnjoj noći odvijali na željezničkim stanicima njemačkih gradova predstavljaju, kako je rekao predsjednik policijske uprave Keln Wolfgang Albers, “novu dimenziju” nasilja.
Političari u Kelnu strahuju da bi se slične scene mogle dogoditi i u februaru kada poznati Kelnski karnevel privuče preko milion gostiju iz cijelog svijeta. Napadi u Kelnu su ponovno potaknuli raspravu o poimanju žene u tradicionalnom, muslimanskom svijetu koja se razvila dolaskom stotina hiljada mladih muškaraca iz islamskog svijeta. “Dugo smo ih tabuizirali ali mi se napokon moramo suočiti s normama muškog ponašanja u muslimanskoj kulturi koje odobrava nasilje”, poručila je preko Twittera bivša ministrica obitelji Kristine Schroeder (Kršćansko-demokratska unija CDU).
Ona je i prije upozoravala na “mačo kulturu” muškaraca iz tradicionalnih islamskih dijelova svijeta koji posljednjih mjeseci dolaze u Evropu.