Snijeg i niske temperature žestoko su pogodili plantaže proizvođača jagodičastog voća.
Neuobičajeno niske temperature za ovo doba godine, snijeg, kiša i vjetar, ponegdje orkanske jačine, koji su zadesili države regije proteklih dana trajat će duže nego što se očekivalo, procjene su hidrometeorologa u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Vrijeme u Hrvatskoj će i danas biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje s kišom, a u Lici i Slavoniji moguć je novi snijeg. Bit će vjetrovito, na kopnu uz jak i na udare olujni sjeverni i sjeverozapadni vjetar, na Jadranu uz jaku i olujnu buru i tramontanu.
Zagreb se jutros probudio na hladnih četiri stepena, na Sljemenu je pao dodatni snijeg, kao i u zagrebačkim Šestinama. Na Puntijarki, gdje se temperatura spustila na četiri stepena ispod nule, palo je novih četiri centimetra snijega, a padalo je i u Gospiću.
Kvarovi širom BiH
Snježne padavine usred aprila prouzrokovale su brojne probleme u saobraćaju, opskrbom strujom i vodom širom BiH, a najveću štetu trpe poljoprivredni proizvođači.
Vozačima se savjetuje oprez, posebno tamo gdje su kolovozi pod snijegom, te upotreba zimske opreme, a zimska služba će nastaviti s radom sve dok bude potrebno. Na području BiH se i sutra očekuje oblačno i hladno sa susnježicom ili snijegom.
Mnoga stabla su u Sarajevu pod pritiskom snijega i pod udarom nevremena pala, pa su se neka rušila direktno na automobile zbog čega su intervenirali i pripadnici policije. U Trebinju nema snijega, ali je bilo problema sa olujnim vjetrom, koji je lomio grane i dizao crijep sa krovova.
Nevrijeme je prouzrokovalo mnoge kvarove na elektromreži, a samo na području Tuzlanskog kantona bez struje je danas bilo više od 16.000 korisnika. U mraku se našlo i preko 8.000 korisnika na području Srednjobosanskog kantona, a u Zeničko-dobojskom kantonu bez struje su bila kompletna područja Zavidovića i Vozuće.
Kvarova je bilo i na nekoliko dalekovoda Elektrodistribucije Banjaluka, a najteža situacija je u opštinama Kneževo/Skender Vakuf i Kotor Varoš.
Snijeg koji je pao nanio je štete posebno voćarima u BiH, ali veliki strah od narednih dana imaju poljoprivrednici, jer ako se obistini vremenska prognoza, bit će uništeni voće, krompir, grah, a štete će biti višemilionske, prenose mediji.
Polomljeno voće
Direktor Sektora za poljoprivredu Privredne komore Srbije Žarko Galetin izjavio je danas kako je snijeg u aprilu najviše štete nanio bobičastom i jagodičastom voću – malinama i jagodama, ali i kako su na ovakve vremenske prilike veoma osjetljive i trešnje i kajsije.
„U onim predelima gde kasni vegetacija, gde je sada počelo cvetanje, tu će šteta biti manja, dok u onim ravničarskim predelima gde je ranije počela vegetracija tu će šteta biti veća. U ovom trenutku ne može se znati kolika je šteta“, kazao je on.
Galetin je pojasnio kako će veliki problem i još veća šteta biti ukoliko dođe do mraza i on potraje nekoliko dana.
Naglo zahlađenje praćeno kišom i snijegom mnogo brige donijelo je i poljoprivrednim proizvođačima u BiH, prenose lokalni mediji. Stručnjaci tvrde kako je riječ o pravoj elementarnoj nepogodi za voćare i poljoprivrednike, a posljedice će tek izaći na vidjelo, navodi portal Klix.ba.
Poljoprivredni proizvođači svjesni su činjenice kako im vremenske prilike na ovom području nisu naklonjene do polovine maja. Međutim, ovakvo vrijeme u aprilu niko nije očekivao tako da su već sada na gubitku i to posebno voćari i malinari.
Dodaju kako je problem što se adekvatna sredstva za zaštitu ne mogu pronaći na tržištu naše zemlje ali ni regije.