Sa dlakama koje su joj potpuno pokrivale lice i tijelo, isturenom vilicom i drugim deformitetima, Hulia Pastrana postala je poznata kao “žena-majmun” nakon što je napustila pacifičku obalu Meksika 1854. godine. Bila je dio cirkuske postavke sa kojom je obišla Ameriku, Evropu i Rusiju
Domorodačka žena iz Meksika koja je prije 150 godina bila u cirkuskoj sviti zbog retkog poremećaja koji je učinio da izgleda kao primat konačno je juče sahranjena u svojoj rodnoj pokrajini.
Sa dlakama koje su joj potpuno pokrivale lice i tijelo, isturenom vilicom i drugim deformitetima, Hulia Pastrana postala je poznata kao “žena-majmun” nakon što je napustila pacifičku obalu Sinaloe 1854. godine, kada je imala samo 20, i vodana širom Sjedinjenih Država kao dio postavke zabavljača Teodora Lenta.
Igrala je i pjevala za publiku koja nije žalila para samo da vidi ovo “čudovište”, a putovala je i u Evropu i Rusiju.
Udala se za Lenta i rodila mu sina, ali je zaradila groznicu tokom porođaja i uskoro umrla zajedno sa bebom u Moskvi.
Njeni posmrtni ostaci su završili na Univerzitetu u Oslu, u Norveškoj, koji ih je vratio u Meksiko nakon što je tamošnja pokrajinska vlada zatražila da se vrate.
– Hulia Pastrana se vratila kući. Ona je rođena među nama. Želim da se nikada više ne desi da se žena pretvori u robu koja se prodaje – rekao je Saul Rubio Ajala, gradonačelnik njenog rodnog mjesta.
Danas zvuči potpuno nevjerovatno da su ne tako davno cirkusi ljude, pa čak i ljudske leševe, koristili kao postavke i tretirali ih kao robovsku robu na prodaju.
Ipak, ako bolje pogledamo, da li su se stvari toliko promjenile? Da li je sve toliko drugačije? Čini nam se da je suština ostala ista, a da je samo stara ambalaža zamjenjena spektakularno dizajniranim pakovanjem. Glamuroznim, često.