Predsjednica Kosova Atifete Jahjaga je, otvarajući Konferenciju, istaka da Kosovo ima jedinstvenu tradiciju međuvjerske tolerancije.
U okviru “Nedjelje tolerancije i pomirenja” juče je otvorena Međuvjerska konferenciju u Peći, koja se održava od 24. do 26. maja, inače najveći događaj ovog tipa koji se održava na Kosovu i u regionu.
Dok ova konferencija razmatra važnost religije u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Kosova, ona će otvoriti i dijalog o budućnosti međuvjerskog dijaloga. Više od 160 verskih vođa, čelnika zajednica i stručnjaka iz 42 zemlje razgovara o pomirenju i o tome kako vera može biti sila koja ujedinjuje, kako na regionalnom, tako na globalnom nivou.
Predsjednica Kosova Atifete Jahjaga je, otvarajući Konferenciju, istaka da Kosovo ima jedinstvenu tradiciju međuverske tolerancije.
“Ova tradicija se izražava u arhitekturalnim vrednostima, u našoj kulturnoj baštini, u kulturnim objektima i dokaz je da smo živjeli zajedno vjekovima. Ne tako davno, u novijoj istoriji Kosova, bili smo zahvaćeni ratom i sukobima. Rat je ostavio mnoge duboke ožiljke i mnogo nerješenih pitanja”, kazala je predsjednica. Ona je dodala da Kosovo pokušava da ostavi mržnju iza sebe i da gradi multikulturalno društvo.
Ministar inostranih poslova Kosova Enver Hoxhaj je izjavio da je Kosovo, od proglašenja nezavisnosti 2008, izgradilo multietničko društvo.
“Danas je Kosovo najbolji primjer za zaštitu vjerskih i kulturnih prava. Mi smo ponosni da je sekularizam jedan od ključnih stubova kosovskog društva”, kazao je Hoxhaj.
Vjerske vođe iz različitih verskih zajednica sa Kosova su, takođe, govorili na otvaranju Međuvjerske konferencije u Peći.
Predsjednik Islamske zajednice Kosova, muftija Naim Ternava je izjavio da Islamska zajednica vidi uzajamni dijalog kao jedinu alternativu, bez obzira na uvjerenja. “Imamo više zajedničkog nego onog što nas dijeli. Kroz dijalog i toleranciju prihvatamo jedinstvo religije. To je put koji ujedinjava sve nas u bratstvo. Najveći dar koji današnja generacija može dati djeci su tolerancija i pomirenje. Ovo je najveća vrlina svih religija”, kazao je muftija.
Predstavnik Srpske pravoslavne crkve, vladika raško-prizrenski Teodosije je rekao da je nakon teškog izazova oružanog sukoba 1999. godine, zajedno sa drugim vjerskim vođama na Kosovu, uspostavljena prava vezu međusobnog poštovanja i razumijevanja.
“Iako nije bio religijski, sukob je ipak odražavao religiju. Kao verske vođe, razumevanje i tolerancije su naša odgovornost za buduće naraštaje”, kazao je Vladika.
Ističući bogatu srpsku pravoslavnu kulturnu baštinu, Vladika Teodosije je rekao da bi bilo vrlo teško zamisliti ovo područje bez srpske tradicije koja je priznata u svijetu i koja je učinila Kosovo poznatim kao regiju sa nekim od najljepših srednjovekovnih manastira i crkava, a četiri od njih se već nalaze na UNESCO-voj listi svijetske baštine.
“Vrata naših svetih mesta će biti otvorena za sve koji iskreno traže duhovni mir i utočište”, poručio je Vladika.
Biskup Katoličke crkve na Kosovu Dode Gjergi je rekao da je raznolikost na Kosovu bogatstvo koje treba koristiti odgovorno da bi se stvorio lijep mozaik za budućnost.
Međuvjresku konferenciju je organizovala ekumenska organizacija Duša Evrope (Soul of Europe) uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Kosova, ambasade Norveške, ambasade Velike Britanije, British Council i Tony Blair Faith Foundation.