Poslanici opozicionog Demokratskog fronta (DF) su odlučili da noć i naredne dane provedu u sjedištu Skupštine Crne Gore, nakon što je policija uhapsila i sprovela u zatvor u Spužu poslanika Nebojšu Medojevića.
Medojević je uhapšen poslije ponoći pošto je napustio parlament kada je završena maratonska rasprava o Rezoluciji o Podgoričkoj skupštini. Poslanici DF su ostali u zgradi parlamenta jer sumnjaju da će policija uhapsiti i Milana Kneževića po izlasku iz zgrade Skupštine.
Nakon jednočasovnog razgovora sa predsjednikom Skupštine Ivanom Brajovićem i potpredsjednikom Branimirom Gvozdenovićem, poslanik Milan Knežević je saopštio novinarima da se neće dobrovoljno predati policiji:
„Nebojša Medojević je brutalno, kukavički, protivzakonito i protivustavno uhapšen po nalogu predsjednika Višeg suda Borisa Savića. Ta odluka će biti zapamćena u analima svjetskog pravosuđa. Ja sam ranije rekao da nemam namjeru da se dobrovoljno predam i ja ću zajedno sa kolegama poslanicima DF ostati u Skupštini Crne Gore do daljeg”.
“Na taj način ću da demonstriram principijelnost i naš snažan stav da je u ovom trenutku napadnuta Skupština Crne Gore, poslanici i Ustav“, rekao je Knežević u holu Skupštine.
Crnogorska policija je kasno sinoć saopštila da je Nebojša Medojević uhapšen i sproveden u zatvor u Spužu, jer mu je Viši sud odredio pritvor do dva mjeseca zbog odbijanja da svjedoči u Specijalnom tužilaštvu o njegovim javno izgovorenim tvrdnjama da je glavni Specijalni tužilac primio mito u iznosu od 100.000 eura.
I protiv poslanika Milana Kneževića je Viši sud dva puta donosio rješenje o zatvoru jer Knežević odbija da dostavi podatke o sudiji koji mu je, kako je tvrdio, ponudio da mu za deset hiljada eura ukine presudu zbog napada na policajca 2015. godine.
Na ta rješenja suda, Medojević i Knežević su se žalili jer, između ostalog, odluke o zatvoru su donesene bez skidanja njihovog poslaničkog imuniteta.
Jedan od lidera DF Andrija Mandić je saopštio da bi tokom dana trebalo da bude obavljeno više razgovora:
„Dobili smo uvjeravanja da ćemo imati sastanak sa nekom od važnih režimskih adresa, da će se kolegijum odrediti o hapšenju Medojevića bez skidanja poslaničkog imuniteta i da je otet. Mi ćemo narednih dana donijeti odluke da li ćemo više uopšte učestvovati u radu Skupštine, da izađemo iz skupštinskih radnih tijela i izađemo iz Radne grupe (za izmjenu izbornog zakonodavstva)”.
“Procjenjujemo da je Crna Gora ugrožena i da se nalazimo na ivici građanskih sukoba. Imamo osjećaj da jedna frakcija u režimu, a prvenstveno mislimo na Vladu Crne Gore, minira početak dogovora koji smo uspostavili u Skupštini tako što će da hapse poslanike“, rekao je Mandić navodeći da su se obratili i predsjedniku države i Vladi konstatujući da je crnogorsko pravosuđe potpuno pod njihovom kontrolom.
U ranim jutarnjim satima oko Skupštine Crne Gore bio je prisutan veći broj policijskih službenika, kako uniformisanih tako i u civilu, kao i više policijskih vozila.