Neuspesi kosovske spoljne politike su vidljivi, izostanak liberalizacije viza i odustajanje država od priznanja Kosova čine slabu tačku već duži niz godina, piše Ekonomia Onlajn u susret nastavku dijaloga Beograda i Prištine, uz konstataciju da je poslednjih godina bilo veoma malo novih priznavanja nezavisnosti, a sa druge strane kampanja srpske diplomatije bila je uspešna.
Kako se navodi, odsustvo odluke o liberalizacije viza čak i nakon ispunjavanja uslova na Kosovu se doživljava kao kazna Evropske unije, ali Kosovo nije član ni mnogih važnih organizacija.
Trenutno je Kosovo deo Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske banke za obnovu i razvoj, Svetske i Evropske fudbalske federacije, Olimpijskog komiteta, Svetske carinske organizacije i CEFTA.
Ekonomia Onlajn podseća da Kosovo nije deo najvećih organizacija koje se bave geopolitičkim i geostrateškim politikama, bezbednošću i važnim partnerstvima, još nije član UN, Evropske unije, Saveta Evrope, Svetske trgovinske organizacije pa ni Svetske zdravstvene organizacije, Interpola i Uneska i pita šta je uzrok za tu činjenicu.
Ekspert za spoljnu politiku i profesor Avni Mazreku rekao je za Ljajmi, da je unutrašnja politička nestabilnost na Kosovu prouzrokovala neuspeh u procesu pridruživanja stranim organizacijama.
“Prvi razlog zašto Kosovo ne uspeva u spoljnoj politici je upravo inercija u kosovskim institucijama u odnosu na spoljnu politiku, odnosno unutrašnja nestabilnost i nekoherentna politika Kosova u pogledu članstva u organizacijama”, rekao je Mazreku.
Mazreku ističe da je Srbija vodila vrlo delotvornu politiku sprečavanja Kosova da se pridruži stranim organizacijama i zato je dovela u pitanje suverenitet Kosova, s obzirom na to da se, kako Mazreku kaže, “suverenitet jedne države artikuliše članstvom u međunarodnim organizacijama“.
U vezi s pitanjem dijaloga, Mazreku kaže da je Srbija iskoristila ovaj proces kako bi sprečila Kosovo u članstvu u organizacijama – ali i kampanjom koja je učinila da 15 država povuku priznanje nezavisnosti Kosovo.
“Što se dijaloga tiče, to traje već skoro deceniju, a Srbija je taj proces koristila sve vreme da nastavi spoljnu politiku. Nažalost, uspelo je to. Srbija je uspela da ubedi države da glasaju protiv članstva Kosova u međunarodnim organizacijama”, rekao je Mazreku.
Upitan da li će nakon sporazuma sa Srbijom Kosovo otvoriti put pridruživanju važnim organizacijama, profesor Mazreku kaže da članstvo u UN zavisi od drugih moćnih država, ali ako govorimo o drugim organizacijama, sve one imaju svoju unutrašnju politiku i to zavisi od njih.
“Ako govorimo o UN, uprkos postizanju sporazuma, konfiguracija UN je takva da ne garantuje automatski članstvo Kosova u trenutku postizanja sporazuma, čak i ako Srbija ne ometa članstvo Kosovu. Postoje dve države koje imaju mnogo uticaja na procese donošenja odluka u UN, to su Kina i Rusija, a koje su otvoreno protiv kosovske nezavisnosti i protiv članstva u UN. Ako govorimo o drugim organizacijama, onda to zavisi od broja glasova i svaka organizacija ima svoju internu politiku”, rekao je Mazreku.